2012. május 08., 08:392012. május 08., 08:39
A május 25-i határidőt be nem tartó állampolgárokra 500-tól ezer lejig terjedő bírságot róhatnak ki a hatóságok. Az Országos Adóhatóság (ANAF) korábban figyelmeztetett, a benyújtást követően az illetékesek szúrópróbaszerűen ellenőrzik majd – elsősorban a nagyobb vagyonnal rendelkező lakosokat – hogy valós adóbevallást szolgáltattak-e az adóhatóság megyei kirendeltségeinek.
A független tevékenységből szerzett jövedelmükkel többek között a szabadfoglalkozású orvosoknak, ügyvédeknek, pénzügyi tanácsadóknak, könyvelési szakértőknek, ingatlanértéket megállapító tanácsadóknak kell elszámolniuk. Szintén ebbe a kategóriába tartoznak például az eladási, illetve biztosítási ügynökök és más, engedéllyel rendelkező személyek, akik valamilyen kereskedelmi szolgáltatásnyújtással vagy különböző mesterségek gyakorlásával kapcsolatos tevékenységek nyomán jutottak hozzá jövedelmükhöz.
Az említett személyeknek, valamint a szerzői jogokból különböző pénzösszegeket szerző állampolgároknak a 200-as, valamint a 220-as jelzésű űrlapot kell kitölteniük.
A különböző ingó és ingatlan javak bérbeadásából származó jövedelmek után a tulajdonosoknak, illetve a haszonélvezőknek kell bevallást benyújtaniuk. A kötelezettség ugyanakkor nem vonatkozik azon magánszemélyekre, akik a tavalyi évben kevesebb mint öt bérbeadási szerződéssel rendelkeztek, illetve lejben megállapított jövedelmük származott a tranzakcióból.
Mezőgazdasági tevékenység esetében akkor kell adóbevallást készíteni, ha az érintettek üvegházban, vagy más, erre a célra létrehozott létesítményben termesztett virágokat, zöldségeket, cserjét, gombát, valamint dísznövényeket értékesítenek. Az érintett állampolgároknak a 221-es számú űrlapot kell kitölteniük.
Nem kell személyi jövedelemadó-bevallást készíteniük azoknak, akik valamilyen osztalék, kamat, szerencsejáték, különböző díjak, örökségek, adományozás, ösztöndíj, cégfelszámolás, nyugdíj, bérezés, valamint lakáseladás nyomán jutottak hozzá jövedelmükhöz, ebben az esetben ugyanis vagy nem adókötelesek az érintettek, vagy az illetékes hatóságok már korábban levonták a szükséges illetékeket. A külföldön szerzett jövedelmekről csak abban az esetben nem kell adóbevallást készíteni, ha bérezésről van szó. A szabadfoglalkozású személyeknek, ha kereskedéssel, bérléssel, szerzői jogokkal, kamatokkal, díjakkal kapcsolatos jövedelmekről van szó, az érintetteknek a 201-es számú űrlapot kell benyújtaniuk.
Az adóbevallást egyébként ki lehet tölteni az adóhatóság kirendeltségein, de ajánlott levélként is el lehet küldeni az ANAF megyei fiókjához. Ettől az évtől ugyanakkor a hitelesített digitális aláírással rendelkező személyek online, a www.e-guvernare.ro honlapon található űrlapon is elkészíthetik adóbevallásukat.
A személyi jövedelemadó bevallásának határideje május 25., idén pedig az előző évekhez hasonlóan eddig az időpontig minden romániai adófizetőnek lehetősége van felajánlani tavaly befizetett jövedelemadója 2 százalékát valamely civil szervezetnek, alapítványnak vagy egyháznak. Mint ismeretes, minden állampolgár egyetlen nonprofit szervezetet vagy egyházat támogathat minden évben adója 2 százalékával, ehhez a 230-as számú űrlap kitöltése szükséges. Az elmúlt évtől egyébként on-line is rendelkezhetnek a lakosok adójuk 2 százalékáról, ezt az Országos Adóhatóság (ANAF) internetes oldalán tehetik meg. |
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.