2011. szeptember 01., 09:482011. szeptember 01., 09:48
A görög pénzügyminiszter kijelentésével azokra az elmúlt napokban napvilágot látott médiajelentésekre reagált, amelyek szerint Finnország privatizációra szánt görög állami eszközöket is elfogadna fedezetnek támogatási befizetései ellenében. A miniszter annak a véleményének adott hangot, hogy Finnország követelésével elszigetelődött az euróövezetben, a többi tagország ellenez minden hasonló megoldást.
A már korábban bejelentett megállapodás értelmében Görögország több száz millió euró készpénzfedezetet biztosít Finnország befizetései fejében a European Financial Stability Facility (EFSF) európai mentőalapba. Az EFSF finanszírozza a július 21-i euróövezeti csúcstalálkozón elfogadott 109 milliárd eurós második görög segélycsomagot.
Eközben a német kormány tegnap elfogadta a EFSF euróövezeti mentőalap működésének kibővítését lehetővé tevő törvénymódosító javaslatot. Eszerint a július 21-i euróövezeti csúcstalálkozón született megállapodás értelmében az EFSF felhatalmazást kap szuverén kötvények másodpiaci vásárlására, hitelnyújtási kerete pedig 440 milliárd euróra emelkedik. Az EFSF feladatkörének bővítéséről létrejött megállapodást az euróövezeti tagállamok parlamentjeinek törvényerőre kell emelnie. A német Szövetségi Tanács (Bundesrat) és a képviselőház (Bundestag) szeptember végéig dönt a törvényjavaslatról, a német alkotmánybíróság állásfoglalása pedig a jövő héten várható.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.