2010. március 02., 08:552010. március 02., 08:55
Csaknem 20 milliárd euróhoz jutott hozzá Kelet-Európa a vezető nemzetközi pénzintézetek által a súlyos hitelszűkétől szenvedő térségi gazdaságoknak egy éve elkülönített pénzalapból – közölte tegnap a program egyik részese, a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
A közös tőkejuttatási kezdeményezést tavaly február végén indította el az EBRD, a Világbank-csoport és az Európai Beruházási Bank (EIB). Az éppen egy éve nyilvánosságra hozott program alapján a három nemzetközi pénzintézet összesen 24,5 milliárd eurós keretet állított össze a kelet-európai bankrendszerek stabilitásának és a térségi reálgazdaságok hitelellátásának fenntartására. Az EBRD tegnapi összesítése szerint a csomagból december végéig 19,3 milliárd euró vált hozzáférhetővé a régió számára.
A bank közölte: a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-bizottsággal szoros együttműködésben kezdett program is hozzájárult ahhoz, hogy sikerült elkerülni a rendszerszintű válságot és a közép-kelet-európai reálgazdaságok hitelellátásának összeomlását.
A tavaly bejelentett csomaghoz a legnagyobb hozzájárulást az EIB adta, 11 milliárd euróval. Ennek a részcsomagnak a kedvezményezettje a közép-, kelet- és dél-európai kis- és középvállalati szektor. A Világbank-csoport hozzávetőleg 7,5 milliárd euróval járult hozzá a kerethez, ebből összesen 3,5 milliárd euró jut a feltörekvő európai bankszektor problémáinak kezelésére. Az EBRD 2009-2010-re 6 milliárd euróig terjedő összeget különített el a térségi pénzügyi szektornak, valamint a kis- és középvállalatoknak.
A Londonban közzétett éves eredményjelentés szerint a bank 2009 egészét 746 millió euró nettó veszteséggel zárta. Egy évvel korábban a bank 602 millió eurós nettó veszteséget jelentett; az volt az EBRD első veszteséges éve az 1998-as orosz fizetési válság óta. Mindezek ellenére az EBRD 2009-ben 55 százalékkal 7,9 milliárd eurós rekordszintre növelte finanszírozásait tevékenységi országcsoportjában. A kihelyezések zöme a pénzügyi szektornak jutott, mert a bank elsődleges célja volt a hitelezés fenntartásának elősegítése a válságidőszakban, elsősorban a kisvállalatok számára.
A kelet-közép-európai átalakulási folyamat finanszírozására 1991-ben életre hívott EBRD-nek már több, magánbankokkal közös kezdeményezése volt a kelet-európai reálgazdaságok hitelezésének támogatására ebből a keretből. A londoni bank tavaly májusban bejelentette, hogy az UniCredit bankcsoport nyolc kelet-európai érdekeltségében hajt végre összesen 432,4 millió euró befektetést. Tavaly júliusban az EBRD a Société Générale bankcsoporttal indított 400 millió eurós közös hitelprogramot, szintén a közép-kelet-európai kis- és közepes vállalatok hitelellátásának javítására.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.