2009. augusztus 04., 10:292009. augusztus 04., 10:29
Ezzel szemben élettartama akár az 50-szerese is lehet, energiafogyasztása pedig 80 százalékkal alacsonyabb. Az új technológia emellett teljesen új formavilág alkalmazását is lehetővé teszi. A hagyományos izzólámpákat 2012-ig fokozatosan kivezetik a piacról. Az energiatakarékossági program első fázisa a jövő hónapban lép életbe az EU-ban: megszűnik a 100 wattos és annál nagyobb teljesítményű izzólámpák, valamint minden mattüveges izzólámpa forgalmazása. Az izzólámpák a felvett energia 95 százalékát hővé alakítják és csak a fennmaradó 5 százalékot bocsátják ki fényként. Európában 3,5 milliárd izzólámpa van használatban.
„Az elavult izzólámpa-technológia helyettesítésére számos modern alternatíva áll rendelkezésre” – mutatott rá a Philips szakértője, Roland Heinz. Az energiatakarékos lámpák mellett a halogénlámpák, de mindenekelőtt a LEDlámpák érdemelnek említést. A LEDlámpákat eddig főként üzleti és ipari alkalmazási területeken használták, például szállodákban, üzletekben és külső fényreklámokban. Egyre népszerűbbek azonban az otthoni felhasználási területeken is. „A LEDlámpák hosszú élettartama, hatékonysága és sokrétű felhasználhatósága teljesen át fogja alakítani hozzáállásunkat a világításhoz” – mutatott rá Heinz.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.