Koronahatás: ott nyaralunk, ahol lehet

Lassan benépesülnek a görög partok. Lefkáda népszerű a romániai turisták körében

Fotó: Pixabay

A látszat ellenére óvatosan indult újra a turizmus, az utazási irodák egyelőre csak belföldi, bulgáriai és görögországi célpontokat tudnak ajánlani. A lapunk által megkérdezett vállalkozók szerint még középtávra sem lehet tervezni, hiszen minden utazás azon múlik, hogy ki mikor lazít a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásokon. A turisztikai cégek ugyanakkor azt szeretnék, ha a román kormány legalább azzal támogatná az ágazatot, hogy ne csak európai országok kerüljenek fel a karanténmentes listára.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. június 17., 18:502020. június 17., 18:50

Míg az elmúlt hétvégéken már újjáéledni látszott a belföldi idegenforgalom, és egyre többen keltek útra közelebbi vagy távolabbi tájakra, a június 15-ei lazítást követően szinte azonnal több száz turista indult el nyaralni Görögországba és Bulgáriába, ahonnan visszatérve már nem kell 14 napos elkülönítésbe vonulni. A Paralela 45 utazási iroda által az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közlemény szerint a turisták egy része már hétfőre virradóra elindult.

A legnépszerűbb célpontok közé Halkidiki, Thászosz, Paralia és Lefkáda tartozik.

Az utazási iroda ajánlatai szerint amúgy a görög tengerparton egyhetes nyaralás esetében két személyre az árak idén 230-250 eurótól indulnak. Három hét múlva elindulnak a charterjáratok is, akkor utazni lehet majd Rodoszra és Krétára is.

A Paralela 45 tapasztalatai szerint Bulgáriában Albena és Neszebar vízi parkos szállodái népszerűek, ahol egy kétgyermekes család 50 euró körül fizet éjszakánként all inclusive rendszerben. Akik a román tengerpartot választják, azok Mamaia, Neptun és Jupiter háromcsillagos szállodáiban körülbelül 463 lejt fizetnek személyenként félpanziós ellátással, és 1190 lejt all inclusive rendszerben egy ötnapos nyaralásért.

Két típusú turista létezik

Június 15-e után azok keltek útra, akiknek már korábban volt erre az időpontra foglalásuk, az új befizetések még nem indultak el – vont mérleget a Krónika megkeresésére László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője, aki egyben a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke. Mint hangsúlyozta,

a látszat ellenére nem olyan nagymértékű az újraindulás, ám arra számítanak, hogy a következő két hétben megnövekszik a foglalások száma.

Tapasztalatai szerint amúgy egyelőre inkább a belföldi utazási célpontok felé indultak el nagyobb számban a turisták: a tengerpartra, a Duna-deltába, a hegyvidéki szálláshelyekre. „Két típusú turista van: aki már alig várja, hogy útra kelhessen, telefonál, érdeklődik, a hétvégén már indulna, a többség azonban a második kategóriába tartozik, aki tervezi a kirándulást, de még kivár” – ecsetelte a vállalkozó. Hozzátette: sokan azt várják, hogy az első hullám induljon el, majd térjen haza, és számoljon be tapasztalatairól, tehát hogy kapjanak első kézből visszajelzést arról, hogy miként működik az „új normalitás”.

László Endre arra számít, hogy a következő időszakban felgyorsul a turizmusban a forgalom,

a jelek szerint a többség nem mond le az idei nyaralásról, inkább arra törekednek, hogy biztonságos úti célt válasszanak.

„Szívesen mennének kirándulni, de azért elővigyázatosak” – jellemezte a turistákat a szakember. Arra is kitért, hogy az árak általában a tavalyi szinten maradtak.

Galéria

Bolgár tengerpart

Fotó: Pixabay

Aki teheti, idén is utazik

A lazítások után egyelőre még kevés új foglalás futott be, inkább azok indultak el június 15-e után, akik még a járvány előtt lefoglalták az utazást, arra számítva, hogy kezdődik a vakáció – jellemezte hasonlóképpen a pillanatnyi trendeket Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Rámutatott: a belföldi piac mellett egyelőre csak a bulgáriai és a görögországi kirándulásokat értékesítik. Amúgy arra készültek, hogy júliustól Törökországba, Egyiptomba, Tunéziába is mehetnek majd a turisták, ám ez egyelőre még bizonytalan.

Egyiptom meghosszabbította a sürgősségi helyzetet, Törökország és Tunézia fogadna ugyan turistákat, viszont a hazatéréskor még mindig 14 napos házi elkülönítésbe kényszeríti a turistákat a román kormány.

Idézet
Nem értjük, hogyan állították össze a listát azokról az országokról, ahonnan Romániába belépve nem kell karanténba vonulni. Nincs benne logika, kiszámíthatóság, és ez nagyon megnehezíti az utazási irodák munkáját”

– fogalmazta meg a vállalkozó. Hangsúlyozta: jelen pillanatban még középtávra sem mernek tervezni, abból dolgoznak, amiből lehet, tehát oda adnak el utazásokat, ahová sem az érkezéskor, sem a hazatéréskor nem kell elkülönítésbe vonulni.

Az utazási iroda vezetője szerint ha a befogadó ország megnyitotta a határait, ha nem jelent járványtani szempontból veszélyt, akkor Romániának sem kellene korlátoznia az utazásokat azzal, hogy hazatéréskor „szobafogságba” kényszeríti a turistákat. Ezzel leszűkítik az ágazatban vállalkozók mozgásterét, közben semmilyen támogatásra, kárpótlásra nem számíthatnak – összegezte Joós Ștefan. Ugyanakkor rámutatott, a piacról pozitív jelzések futnak be, akinek van rá lehetősége, szívesen elindul nyaralni. „Természetesen akinek munkahelyi, anyagi gondjai vannak, mások a prioritásai. De aki megengedheti magának, szívesen megy nyaralni. A három hónapos bezártság után mindenki szabadságra vágyik, arra, hogy kimozdulhasson otthonról” – összegzett az utazási iroda vezetője.

Re-open EU: platform a biztonságos utazásért

Az Európai Bizottság elindította az Európán belüli utazás és idegenforgalom biztonságos újraindítását segítő Re-open EU nevű, a Reopen.europa.eu honlapcímen elérhető internetes platformot, amely az Európai Unió 24 hivatalos nyelvén nyújt valós idejű tájékoztatást a határok helyzetéről, valamint a tagállamokban elérhető közlekedési és idegenforgalmi szolgáltatásokról. A honlapon gyakorlati információk találhatók az érvényes utazási korlátozásokról, közegészségügyi és biztonsági intézkedésekről, valamint az uniós és nemzeti turisztikai ajánlatokról. A tagállamoktól származó információk alapján adatokat szolgáltat mintegy harminc közlekedési, közegészségügyi és idegenforgalmi mutatóra vonatkozóan, amelyeket az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai egészítenek ki. A honlapon a felhasználók interaktív térkép segítségével böngészhetik az egyes uniós tagállamokra vonatkozó speciális információkat, aktuális híreket és tanácsokat.

Enyhe adócsökkentéssel engesztelnék a vendéglátóipart

Kilencven napra mentesülnek az ágazatspecifikus adó befizetésének kötelezettsége alól a romániai vendéglátóipari cégek – egyebek mellett erről rendelkezik az a sürgősségikormányrendelet-tervezet, amelyet kedden tettek közzé a bukaresti pénzügyminisztérium honlapján. A jogszabály meghatározza azt is, hogy miként kell levonni a kilencvennapos adómentes időszakot a 365 napos pénzügyi évből. Az így újraszámolt adót szintén két egyenlő részre osztják, az első felét július 25-éig kell befizetni. A kezdeményezők szerint a jogszabály jótékony hatással lesz a turisztikai cégek pénzforgalmára (cash-flow). Călin Ile, a romániai szállodák szövetségének elnöke június eleji becslése szerint a helyi vendéglátóipar idei vesztesége megközelíti az egymilliárd eurót. A vendéglátóiparban tevékenykedő munkáltatók ugyanakkor továbbra is hevesen bírálják a kormányt, amiért továbbra is várat magára az éttermek, vendéglők belső tereinek újranyitása.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 01., csütörtök

72 óra helyett már 24 óra alatt be lehet ezentúl jegyezni egy új céget a kormányfő ígérete szerint

Az országos cégbíróság (ONRC) digitalizálásával 72 óráról 24 órára csökken az új cég bejegyzéséhez szükséges idő – közölte a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.

72 óra helyett már 24 óra alatt be lehet ezentúl jegyezni egy új céget a kormányfő ígérete szerint
2024. július 31., szerda

Tovább terjeszkedik Magyarországon az eMag csoporthoz tartozó futárszolgálat

Újabb magyarországi céget vásárol fel a romániai Sameday futárszolgálat – jelentette be a vállalat.

Tovább terjeszkedik Magyarországon az eMag csoporthoz tartozó futárszolgálat
2024. július 31., szerda

Sokan egyhetesnél rövidebb nyaralást terveznek, különbség van a Z generáció és az idősebbek utazási szokásai között

A 18 és 24 év közötti Z generáció nagyrészt július–augusztusban tervezi a nyaralást (64 százalék), míg a 45 év feletti érett korosztály pedig a többi népességhez képest inkább a szezonon kívül utazást preferálja.

Sokan egyhetesnél rövidebb nyaralást terveznek, különbség van a Z generáció és az idősebbek utazási szokásai között
2024. július 31., szerda

Újraszámítás előtti mérleg: 2250 lej volt júliusban az átlagnyugdíj

Idén júliusban 4 744 722 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 929-cel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2250 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.

Újraszámítás előtti mérleg: 2250 lej volt júliusban az átlagnyugdíj
2024. július 31., szerda

Enyhén visszaesett a lakásépítési kedv, a kiadott engedélyek bő 70 százaléka vidéki lakóépületre vonatkozik

Az év első hat hónapjában 1,3 százalékkal kevesebb építési engedélyt adtak ki lakóépületekre Romániában, mint 2023 első félévében – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén visszaesett a lakásépítési kedv, a kiadott engedélyek bő 70 százaléka vidéki lakóépületre vonatkozik
2024. július 30., kedd

Aratási körkép: idén is csak magas hozamok mellett kifizetődő a szalmás gabonák termesztése

Magyarországon befejeződött, Romániában a végéhez közeledik az aratás. Az értékesítési árak valamivel jobbak a pár hónappal ezelőtt kínált felvásárlási áraknál, azonban jövedelmezőségről csak magas hektárátlagok esetében lehet beszélni.

Aratási körkép: idén is csak magas hozamok mellett kifizetődő a szalmás gabonák termesztése
2024. július 30., kedd

A kétnyelvűséget és az oktatási-nevelési támogatás folyósítását is vállalja az OTP-t felvásárló Transilvania Bank

Lezárult az OTP Bank romániai leányvállalatának megvásárlását célzó tranzakció, miután a bukaresti hatóságok jóváhagyták a Transilvania Bankkal kötött üzletet, a fúzióig a két pénzintézet önállóan folytatja tevékenységét.

A kétnyelvűséget és az oktatási-nevelési támogatás folyósítását is vállalja az OTP-t felvásárló Transilvania Bank
2024. július 30., kedd

Olasz–francia óriáscég lép be a romániai piacra egy helyi vállalkozás felvásárlásával

Az EssilorLuxottica olasz–francia óriáscég belép a román optikai piacra, felvásárolva a szemüvegek, napszemüvegek és optikai gyógyászati segédeszközök kiskereskedelmi forgalmazásával foglalkozó Optical Investment Group nevű román céget.

Olasz–francia óriáscég lép be a romániai piacra egy helyi vállalkozás felvásárlásával
2024. július 30., kedd

Gázerőművet is építene a cernavodai atomerőmű üzemeltetője, hogy kielégítse az egyre nagyobb áramigényt

Gázerőművel növelné a Romániában megtermelt elektromos áram mennyiségét a cernavodai atomerőművet üzemeltető állami cég, a Nuclearelectrica.

Gázerőművet is építene a cernavodai atomerőmű üzemeltetője, hogy kielégítse az egyre nagyobb áramigényt
2024. július 30., kedd

„Csak egy régi tervezet”: a kormányfő és a pénzügyminisztérium próbálja leszerelni az adóemelésekről szóló híreket

Közleményben reagált a pénzügyminisztérium azon keddi értesülésekre, amelyek szerint a kormány többek között az osztalékadó emelésével és az építőipari dolgozók adókedvezményének megszüntetésével csökkentené a költségvetési hiányt.

„Csak egy régi tervezet”: a kormányfő és a pénzügyminisztérium próbálja leszerelni az adóemelésekről szóló híreket