Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-járvány alakította áprilisban a romániai fizetéseket: 112 lejjel, vagyis 3,4 százalékkal 3182 lejre csökkent a nettó átlagbér az előző hónaphoz viszonyítva – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2020. június 11., 11:292020. június 11., 11:29
Az egészségügyben dolgozók javadalmazása is meglátszik ugyanakkor a bérek alakulásában, az egészségügyi alkalmazottak és szociális ellátásban dolgozók nettó átlagfizetése valamivel több mint 3,2 százalékkal nőtt márciushoz mérten. A közszféra más területein viszont csökkenést mértek: a tanügyben 2,8 százalékkal, a közigazgatásban pedig 1 százalékkal zsugorodott az átlagfizetés.
A bruttó átlagbér különben 5201 lej volt, 185 lejjel, vagyis szintén 3,4 százalékkal kevesebb, mint 2020 márciusában. Az előző év negyedik hónapjához mérten eközben 2,2 százalékos emelkedésről beszélhetünk. A reálbérindex viszont a 2019 áprilisi szinthez képest csak 99,5 százalékos volt, márciushoz mérten pedig a mutató 96,3 százalékon állt. 1990 októberéhez viszonyítva a reálbérindex 214,3 százalék, ami 8,1 százalékkal elmarad az előző hónapban jegyzett szinthez képest.
A legalacsonyabb fizetést a járványnál karöltve érkező válság által egyik leginkább érintett szektor alkalmazottai kapták, a szállodák és éttermek dolgozói átlagosan 1340 lejt kerestek áprilisban.
A havi átlagbér kiszámításakor beszámolták a kényszerszabadságra küldötteknek biztosított 75 százalékos fizetést is.
Áprilisban amúgy a gazdaság szinte valamennyi ágazatában visszaesést regisztráltak: az előző hónaphoz mérten a gazdasági tevékenység megszakítása vagy felfüggesztése, az alkalmazottak kényszerszabadságra küldése, a termelés vagy a bevételek zsugorodása, a fizetések csökkentése, a nagyobb fizetéssel rendelkezők elbocsátása miatt kisebb volt a nettó átlagbér.
A dohányiparban 22,8 százalékos volt a zsugorodás, ez azonban a statisztikai intézet közleménye szerint nem annyira a válságnak tudható be, hanem annak, hogy az előző hónapokban voltak különféle prémiumok. 12 és 19 százalék között csökkentek a fizetések többek között a gumiból és műanyagból különböző termékeket gyártó ágazatban, a bőrfeldolgozásban, a vendéglátásban, az italgyártásban, a járműgyártásban, az eseményszervező cégeknél, valamint a kulturális intézményeknél.
(beleértve az autó- és motorkerékpár-javítást) vagy a tudományos és műszaki tevékenységek terén.
Voltak ugyanakkor olyan gazdasági ágazatok is, ahol a különböző prémiumoknak, extra juttatásoknak, segélyeknek, a profitból visszaosztott összegeknek és más alapoknak, a tervezett termelés túlteljesítésének köszönhetően nőttek a fizetések áprilisban. Az a sajnálatos tény is hozzájárult viszont az egyes szektorok átlagbérének növekedéséhez, hogy átlagbérnél kevesebbet kereső alkalmazottakat bocsátottak el.
A legjelentősebb, 13,8 százalékos átlagbér-növekedést a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás iparágban dolgozók élvezhették, 10,8 százalékkal pedig a kitermelés melléktevékenységei következtek.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!