2011. március 09., 09:262011. március 09., 09:26
A kormány álláspontja szerint az új jogszabálycsomag egyebek között rugalmasabbá teszi a munkaerőpiacot és visszaszorítja a feketemunkát, a tervezet azonban az ellenzék és a szakszervezetek elégedetlenségét váltotta ki, mivel többek között amiatt, hogy a munkáltatók könnyebben elbocsáthatják alkalmazottjaikat, meghosszabbítják az alkalmazottak próbaidejét, és határidős munkaszerződéseket is bevezetnek. A szakszervezetek szerint a módosítások kiszolgáltatják az alkalmazottakat, „rabszolgaságba” hajtva őket. Mint arról beszámoltunk, a tervezet ellen már több városban is tüntetéseket szerveztek.
Bár egy jogszabály parlamenti vitáját elkerülő felelősségvállalást követően három napja van az ellenzéknek, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtson be, erre már tegnap sor került. A dokumentum ismertetésére pedig már ma a reggeli órákban sor kerül. Amennyiben a parlament két háza a március 16-i együttes ülésen megszavazza a bizalmatlansági indítványt, nem csak hogy nem lép hatályba az új munkatörvénykönyv, hanem ez egyben a kormány bukását is jelenti; ha pedig nem sikerül elfogadni a dokumentumot, akkor elfogadottnak minősül a munkatörvénykönyv, s lehet továbbítani azt kihirdetésre az államfőhöz.
Boc-törvénykönyv – alacsony fizetések, nagy munkanélküliség, csődbe jutó vállalkozások – ezt a címet kapta egyébként az ellenzék által tegnap beterjesztett bizalmatlansági indítvány. Mircea Duşa, a szociáldemokraták képviselőházi frakcióvezetője sajtótájékoztatón közölte, hogy a dokumentumot 210 PSD-s, nemzeti liberális és konzervatív párti honatya támogatta aláírásával. „A bizalmatlansági indítvány bírálja azt a visszaélést, amellyel a Boc-kormány át próbálja vinni a parlamenten a munkatörvénykönyvet, ami egyébként nem jelent sürgősséget” – fogalmazta meg az ellenzéki politikus, aki szerint a jogszabálycsomag a munkáltatókra és a munkavállalókra egyaránt káros.
Az RMDSZ azt javasolja képviselőinek és szenátorainak, hogy legyenek jelen a bizalmatlansági indítvány szavazásán, azonban voksoláskor tartózkodjanak – jelentette be tegnap Kelemen Hunor, a szövetség új elnöke. Várhatóan hasonlóan járnak el a legnagyobb ellenzéki párt, a demokraták politikusai. Sever Voinescu, a PDL szóvivője tegnap közölte, a párt képviselői és szenátorai ott ülnek majd helyeiken a bizalmatlansági szavazáson, hogy bebizonyítsák, az ellenzék nem elég erős a kormány megbuktatásához. Voinescu szerint ugyanis esély nincs arra, hogy a parlament elfogadja a bizalmatlansági indítványt. Sok esélyt egyébként a szociáldemokraták sem adnak maguknak. Radu Moldovan képviselő, a PSD szóvivője tegnap úgy nyilatkozott, hogy nem reménykedik az indítvány sikerében. „Nem reménykedem. De ellenzékként kötelességünk ismertetni álláspontunkat” – fogalmazott az ellenzéki politikus.
A kolozsvári magyar üzletemberek egyesülete, az Eureka és a Székelyföldi Vállalkozók Egyesülete is támogatja a munkatörvénykönyv módosítását – derül ki a két szervezet tegnapi közös állásfoglalásából. Lapunkhoz eljuttatott közös közleményükben rámutatnak, a törvény új rendelkezései fontos előrelépést jelentenek a munkáltató és a munkavállaló közötti viszony rendezésében, amely kedvezően befolyásolhatja a hazai vállalatok versenyképességét, és hozzájárulhat a gazdaság újbóli fellendítéséhez, a munkahelyteremtéshez. „A törvénytervezet képes arra, hogy rugalmassá tegye a munkaerőpiacot, és hozzáigazítsa azt a piacgazdaság elvárásaihoz” – szögezik le. |
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.