Korlátozná a gyermekgondozási díj összegét a Grindeanu-kormány, de szóba került a támogatás folyósításának meghosszabbítása is.
2017. május 08., 23:282017. május 08., 23:28
A gyermekgondozási díj (gyed) összegének korlátozását fontolgatja a munkaügyi és a pénzügyminisztérium. Erről Sevil Shhaideh miniszterelnök-helyettes beszélt az Antena3 hírcsatorna műsorában.
Az mondta, hatástanulmányokat és számításokat végeznek a témában, így egyelőre nem is árult el részleteket arról, mekkora összegben szabnák meg a legnagyobb gyedet. A kormányfőhelyettes bejelentette viszont, hogy
Shhaideh szerint a második fél évre készül el a hatástanulmány, hogy az esetleges módosításokkal számolni tudjanak a 2018-as évi állami költségvetés kidolgozásakor. A gyed korlátozásának lehetőségét először a Profit.ro gazdasági és pénzügyi portál dobta be a köztudatba, értesülésekre hivatkozva akkor azt írták, hogy valahol 5000 és 10 ezer lej között lenne a plafon. A legfrissebb statisztikák szerint a jelenleg folyósított 157 773 gyed 97 százaléka 5000 lej alatt van, 3500 személy kap 5001 és 10 000 lej közötti összeget, és 623 gyed haladja meg a 10 000 lejt.
Mint ismeretes, tavaly július elsejétől lépett életbe az a módosítás, ami eltörölte a gyed értékének plafonját. Addig ez az összeg nem haladhatta meg a 3400 lejt.
Eddig a legnagyobb összeg egyébként 35 000 eurónak megfelelő volt, de januártól alig több mint 1000 lejes gyermekgondozási díjat kap a Szeben megyei férfi, miután az Országos Adóhatóság (ANAF) ellenőrzései arra engedtek következtetni, hogy jogtalanul utalták neki júliustól a hatalmas összeget.
A legkisebb gyed jelenleg a minimálbér 85 százalékának felel meg, s azok a szülők jogosultak a gyerek kétéves koráig a támogatásra, akik a baba születését megelőző két évben legalább 12 hónapig adózott jövedelemmel rendelkeztek.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!