Hozzátesznek
A pénzügy, a belügy és az egészségügy a költségvetés-kiegészítés legnagyobb haszonélvezői, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a kutatási és az energetikai tárca veszít a legtöbbet a költségvetés-kiegészítés tervezete szerint – adta hírül az Agerpres.
2018. augusztus 07., 15:512018. augusztus 07., 15:51
2018. augusztus 07., 16:082018. augusztus 07., 16:08
A tervezet szerint a pénzügyminisztérium csaknem 1,8 milliárd lejjel kap többet, amelyből többek között befizeti az ország Európai Uniós hozzájárulását (765,5 millió lej), visszafizeti az üzemanyag utáni pótlólagos illetéket (240 millió lej), és fedezi a család meghatározásáról szóló népszavazás költségeit (200 millió lej).
A belügyminisztérium 366,3 millió lejt kap egyebek mellett személyzeti költségre (100 millió lej), a katonai nyugdíjak kifizetésére (100 millió lej) és a felszerelés modernizálására (150 millió lej).
Az oktatási minisztérium 178,1 millió lejt, a közlekedési minisztérium 170,5 millió lejt, a távközlési minisztérium 206,9 millió lejt, az európai alapok minisztériuma 119,2 millió lejt, a kormányfőtitkárság 147,8 millió lejt, az országos állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság 99,5 millió lejt, a mezőgazdasági minisztérium 73,4 millió lejt millió lejt kap pluszban.
Csökkentették ugyanakkor a következő intézmények költségvetését: Román Hírszerző Szolgálat (-113 millió lej), kutatási minisztérium (-122,1 millió lej), energetikai minisztérium (-45,7 millió lej), fejlesztési minisztérium (-44,2 millió lej), külügyminisztérium (-35,1 millió lej), kormányőrség (-22,7 millió lej), turisztikai minisztérium (-17,3 millió lej), környezetvédelmi minisztérium (-17 millió lej), külügyi hírszerző szolgálat (-16,5 millió lej), különleges telekommunikációs szolgálat (-16,2 millió lej), gazdasági minisztérium (-15 millió lej), államelnöki hivatal (- 11 millió lej).
A költségvetés kiegészítést egy növekvő, 945 milliárd lejes nemzeti össztermékre (GDP) számolták, a mostani 907,9 milliárd lej helyett. A számítások szerint a bevételek 5,99 milliárd lejjel nőnek és elérik 293,9 milliárd lejt (a GDP 31,1%-át), a kiadások pedig 7,09 milliárd lejjel lesznek nagyobbak és elérik a 321,9 milliárd lejt (a GDP 34,1% -át). A kiadások fejezetben 5,1 milliárdos tételt okoz a személyzeti kiadások növekedése, amely így 86,26 milliárd lejre emelkedik, ugyanakkor 1,68 milliárd lejjel, 37,7 milliárd lejre csökkennek a beruházások.
A GDP arányos költségvetési hiány 2,97%-os marad.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!