Fotó: Pixabay
Koalíciós csörte késlelteti az energiaárak kompenzálásáról és az árplafonról szóló előírások módosítását.
2022. január 25., 15:362022. január 25., 15:36
2022. január 25., 15:382022. január 25., 15:38
Bár úgy volt, hogy a bukaresti kormány keddi ülésén el is fogadja az új intézkedéscsomagot, amelynek február elsejétől kellene hatályba lépnie, erre végül nem került sor.
A döntés elhalasztását Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke jelentette be szűkszavú nyilatkozatban a délutáni órákban, miután tárgyalt a témában Florin Cîţuval, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével. A nagyobbik kormánypárt elnöke azt mondta, nem akar nyilatkozni, és arra kérte a sajtó képviselőit, hogy kérdezzék inkább Nicoale Ciucă kormányfőt. Annyi viszont megjegyzett, hogy szerdán születhet döntés a témában.
Néhány órával korábban Florin Cîţu úgy nyilatkozott, értelmetlen lenne áprilistól ismét szabályozni az energiapiacot, szerinte az energiapiac áprilistól esedékes újbóli szabályozására vonatkozó javaslat kezdeményezői „nem gondolták jól át” ezt a megoldást, hiszen a nyári hónapokban csökken az energiafogyasztás, értelmetlen lenne bevezetni az intézkedést.
– jelentette ki. Hozzátette, eredetileg a liberálisok kezdeményezték az energiapiac újbóli szabályozását, de csak a téli hónapok idejére. Mivel azonban az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elutasította az ötletet, letettek a kezdeményezésről, és más intézkedéseket javasoltak az energiaszámlák csökkentésére. „Nem verseny ez, hogy ki tesz többet a lakosságért. A cél az, hogy a legjobb megoldásokat találjuk meg a koalícióban” – hangoztatta a politikus.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szerint értelmetlen lenne áprilistól ismét szabályozni az energiapiacot.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!