A vállalkozó iskola megálmodói: (balról-jobbra) Kelemen Szilárd, Édler András és Gábor Balázs
Fotó: Facebook
A tavalyi sikeren felbuzdulva újra indul vállalkozói iskola Háromszéken. Diákok, egyetemisták és olyan fiatalok jelentkezését várják, akik már dolgoznak, de fontolgatják, hogy saját céget alapítanak.
2019. szeptember 05., 19:402019. szeptember 05., 19:40
2019. szeptember 05., 20:152019. szeptember 05., 20:15
A bürokrácia leküzdhető – vallják a háromszéki vállalkozói iskola kezdeményezői, ezért már második alkalommal szervezik meg a képzést, amelyen az elméleti és gyakorlati tudnivalók mellett erre is megpróbálják megtanítani a jövő cégvezetőit. A Háromszéki Ifjúsági Tanács (Hárit) valamint a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara október 1–22. között szervezi meg a vállalkozói iskolát, amelyre szeptember 22-ig jelentkezhetnek diákok, egyetemisták és olyan fiatalok, akik már dolgoznak, de fontolgatják, hogy saját céget alapítanak.
Mint Kelemen Szilárd, a Hárit elnöke a csütörtöki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón elmondta,
A vállalkozói iskola ezt a hiányt pótolja, megismertetik a fiatalokkal a háromszéki gazdasági lehetőségeket, az intézmények, gazdasági szervezetek működését, megtanulhatják a cégalapítás és -működtetés, a különböző engedélyek beszerzésének ügyintézését, a gazdaságélénkítő projektek megpályázását.
Édler András, a kereskedelmi kamara elnöke az eseményen rámutatott, a tapasztalatok szerint sok vállalkozó egyik napról a másikra „felébred”, hogy ő a saját cége ügyvezetője, ami általában nem jár fizetéssel, ám hatalmas felelősséggel annál inkább. Ők gyakran saját kárukon, tapasztalatból okulnak. Ezt a tanulóidőszakot lehet megspórolni egy ilyen képzéssel. Rámutatott,
„Sokszor csak rá kell vezetni a hivatalnokokat, hogy lehet másként, egyszerűbben is, csak ehhez tudni kell a megoldást” – mondta a kamara elnöke. Példaként említette, előfordul, hogy az intézmények kérik a cégtől, igazolja, ki az ügyvezető, holott ingyen hozzáférnek a cégbíróság adataihoz és ott ellenőrizhetnék ezt, megspórolva a cégvezetőnek az utánajárást és a 40 lejes illetéket. Édler András különben úgy látja,
de ezekből is lehetnek sikertörténetek, hiszen menet közben kiderülhet, hogy másnak is el tudják adni ugyanazt a szolgáltatást.
Tavaly áprilisban húsz fiatal vett részt a mentorprogramban, a két legaktívabb „vállalkozótanoncot” díjazták, és mint utólag kiderült, eredményesen kamatoztatták a megszerzett tudást, Pál Hunor azóta beüzemelte a nyomdáját, ahol reklámtermékek előállításával foglalkozik, a középiskolás Szabó Áron pedig eldöntötte, hogy gazdasági területen folytatja tanulmányait. Idén is díjazzák a résztvevőket, egy fiatal Winkler Gyula, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelemért felelős szakbizottsága második alelnöke meghívására egyhetes brüsszeli tanulmányúton vehet részt, egy másik díjazott pedig egy hétig gyakorolhatja a cégvezetést egy háromszéki nagyvállalkozó mellett.
Gábor Balázs programfelelős elmondta, a Hárit és a kereskedelmi kamara oldalán kitölthető a jelentkezési lap, az érdeklődőkről profilt készítenek, ehhez igazítják a képzést. A program két részből áll, elméleti oktatásból és a vállalkozások, állami intézmények székhelyén zajló gyakorlatból.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!