A vállalkozó iskola megálmodói: (balról-jobbra) Kelemen Szilárd, Édler András és Gábor Balázs
Fotó: Facebook
A tavalyi sikeren felbuzdulva újra indul vállalkozói iskola Háromszéken. Diákok, egyetemisták és olyan fiatalok jelentkezését várják, akik már dolgoznak, de fontolgatják, hogy saját céget alapítanak.
2019. szeptember 05., 19:402019. szeptember 05., 19:40
2019. szeptember 05., 20:152019. szeptember 05., 20:15
A bürokrácia leküzdhető – vallják a háromszéki vállalkozói iskola kezdeményezői, ezért már második alkalommal szervezik meg a képzést, amelyen az elméleti és gyakorlati tudnivalók mellett erre is megpróbálják megtanítani a jövő cégvezetőit. A Háromszéki Ifjúsági Tanács (Hárit) valamint a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara október 1–22. között szervezi meg a vállalkozói iskolát, amelyre szeptember 22-ig jelentkezhetnek diákok, egyetemisták és olyan fiatalok, akik már dolgoznak, de fontolgatják, hogy saját céget alapítanak.
Mint Kelemen Szilárd, a Hárit elnöke a csütörtöki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón elmondta,
A vállalkozói iskola ezt a hiányt pótolja, megismertetik a fiatalokkal a háromszéki gazdasági lehetőségeket, az intézmények, gazdasági szervezetek működését, megtanulhatják a cégalapítás és -működtetés, a különböző engedélyek beszerzésének ügyintézését, a gazdaságélénkítő projektek megpályázását.
Édler András, a kereskedelmi kamara elnöke az eseményen rámutatott, a tapasztalatok szerint sok vállalkozó egyik napról a másikra „felébred”, hogy ő a saját cége ügyvezetője, ami általában nem jár fizetéssel, ám hatalmas felelősséggel annál inkább. Ők gyakran saját kárukon, tapasztalatból okulnak. Ezt a tanulóidőszakot lehet megspórolni egy ilyen képzéssel. Rámutatott,
„Sokszor csak rá kell vezetni a hivatalnokokat, hogy lehet másként, egyszerűbben is, csak ehhez tudni kell a megoldást” – mondta a kamara elnöke. Példaként említette, előfordul, hogy az intézmények kérik a cégtől, igazolja, ki az ügyvezető, holott ingyen hozzáférnek a cégbíróság adataihoz és ott ellenőrizhetnék ezt, megspórolva a cégvezetőnek az utánajárást és a 40 lejes illetéket. Édler András különben úgy látja,
de ezekből is lehetnek sikertörténetek, hiszen menet közben kiderülhet, hogy másnak is el tudják adni ugyanazt a szolgáltatást.
Tavaly áprilisban húsz fiatal vett részt a mentorprogramban, a két legaktívabb „vállalkozótanoncot” díjazták, és mint utólag kiderült, eredményesen kamatoztatták a megszerzett tudást, Pál Hunor azóta beüzemelte a nyomdáját, ahol reklámtermékek előállításával foglalkozik, a középiskolás Szabó Áron pedig eldöntötte, hogy gazdasági területen folytatja tanulmányait. Idén is díjazzák a résztvevőket, egy fiatal Winkler Gyula, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelemért felelős szakbizottsága második alelnöke meghívására egyhetes brüsszeli tanulmányúton vehet részt, egy másik díjazott pedig egy hétig gyakorolhatja a cégvezetést egy háromszéki nagyvállalkozó mellett.
Gábor Balázs programfelelős elmondta, a Hárit és a kereskedelmi kamara oldalán kitölthető a jelentkezési lap, az érdeklődőkről profilt készítenek, ehhez igazítják a képzést. A program két részből áll, elméleti oktatásból és a vállalkozások, állami intézmények székhelyén zajló gyakorlatból.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!