A vállalkozó iskola megálmodói: (balról-jobbra) Kelemen Szilárd, Édler András és Gábor Balázs
Fotó: Facebook
A tavalyi sikeren felbuzdulva újra indul vállalkozói iskola Háromszéken. Diákok, egyetemisták és olyan fiatalok jelentkezését várják, akik már dolgoznak, de fontolgatják, hogy saját céget alapítanak.
2019. szeptember 05., 19:402019. szeptember 05., 19:40
2019. szeptember 05., 20:152019. szeptember 05., 20:15
A bürokrácia leküzdhető – vallják a háromszéki vállalkozói iskola kezdeményezői, ezért már második alkalommal szervezik meg a képzést, amelyen az elméleti és gyakorlati tudnivalók mellett erre is megpróbálják megtanítani a jövő cégvezetőit. A Háromszéki Ifjúsági Tanács (Hárit) valamint a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara október 1–22. között szervezi meg a vállalkozói iskolát, amelyre szeptember 22-ig jelentkezhetnek diákok, egyetemisták és olyan fiatalok, akik már dolgoznak, de fontolgatják, hogy saját céget alapítanak.
Mint Kelemen Szilárd, a Hárit elnöke a csütörtöki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón elmondta,
A vállalkozói iskola ezt a hiányt pótolja, megismertetik a fiatalokkal a háromszéki gazdasági lehetőségeket, az intézmények, gazdasági szervezetek működését, megtanulhatják a cégalapítás és -működtetés, a különböző engedélyek beszerzésének ügyintézését, a gazdaságélénkítő projektek megpályázását.
Édler András, a kereskedelmi kamara elnöke az eseményen rámutatott, a tapasztalatok szerint sok vállalkozó egyik napról a másikra „felébred”, hogy ő a saját cége ügyvezetője, ami általában nem jár fizetéssel, ám hatalmas felelősséggel annál inkább. Ők gyakran saját kárukon, tapasztalatból okulnak. Ezt a tanulóidőszakot lehet megspórolni egy ilyen képzéssel. Rámutatott,
„Sokszor csak rá kell vezetni a hivatalnokokat, hogy lehet másként, egyszerűbben is, csak ehhez tudni kell a megoldást” – mondta a kamara elnöke. Példaként említette, előfordul, hogy az intézmények kérik a cégtől, igazolja, ki az ügyvezető, holott ingyen hozzáférnek a cégbíróság adataihoz és ott ellenőrizhetnék ezt, megspórolva a cégvezetőnek az utánajárást és a 40 lejes illetéket. Édler András különben úgy látja,
de ezekből is lehetnek sikertörténetek, hiszen menet közben kiderülhet, hogy másnak is el tudják adni ugyanazt a szolgáltatást.
Tavaly áprilisban húsz fiatal vett részt a mentorprogramban, a két legaktívabb „vállalkozótanoncot” díjazták, és mint utólag kiderült, eredményesen kamatoztatták a megszerzett tudást, Pál Hunor azóta beüzemelte a nyomdáját, ahol reklámtermékek előállításával foglalkozik, a középiskolás Szabó Áron pedig eldöntötte, hogy gazdasági területen folytatja tanulmányait. Idén is díjazzák a résztvevőket, egy fiatal Winkler Gyula, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelemért felelős szakbizottsága második alelnöke meghívására egyhetes brüsszeli tanulmányúton vehet részt, egy másik díjazott pedig egy hétig gyakorolhatja a cégvezetést egy háromszéki nagyvállalkozó mellett.
Gábor Balázs programfelelős elmondta, a Hárit és a kereskedelmi kamara oldalán kitölthető a jelentkezési lap, az érdeklődőkről profilt készítenek, ehhez igazítják a képzést. A program két részből áll, elméleti oktatásból és a vállalkozások, állami intézmények székhelyén zajló gyakorlatból.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!