A hírhedté vált viadukt. Korábban már a Bechtel is dolgozott a Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszon
Fotó: MTI
A Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) hétfőn kiírta a versenytárgyalást a Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti autópálya-szakasz megtervezésére és megépítésére – ez az utolsó licit az észak-erdélyi sztráda Bors és Marosvásárhely közötti szakaszán.
2020. december 08., 15:252020. december 08., 15:25
A közzétett tervek szerint a 26,35 kilométeres autópálya-szakasz megvalósításával járó beruházás áfa nélkül 504 és 571 millió euró közötti összegbe kerül. A szerződés 84 hónapos, amiből
a munkálatokért pedig 60 hónap garanciát kell vállalnia. A munkálatokat részben a nagy infrastrukturális beruházásokra rendelkezésre álló európai uniós alapokból finanszírozzák.
Csaknem ezer kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri a nemzeti Liberális Párt (PNL), amennyiben kormányra kerül a december 6-án esedékes parlamenti választásokat követően.
Dolgozott itt már a 2000-es évek elején a Bechtel is, az amerikai vállalat itt építette meg az azóta már hírhedté vált viaduktját, ami a semmiből semmibe vezetett, és azóta sem tartották karban, így nincs túl jó állapotban.
A Bechtellel való szerződésbontás után a spanyol Corsan került ki győztesként a szakasz megépítésére kiírt versenytárgyalásból, ám nem teljesítette a szerződésben vállaltakat, így a román állami hatóságok velük is szerződést bontottak. Később a Construcții Sibiu is elnyerte a szakasz kivitelezését, szerződéskötésre viszont nem is került sor, a licitet semmissé nyilvánították.
Már a fű is kinőtt. Egyáltalán nem foglalkoztak a hatóságok a megépült völgyhíd karbantartásával
Fotó: Gazda Árpád
Szeptemberben aláírták ugyanakkor a Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közötti szakasz kivitelezési szerződését, a török Nurol Insaat fog ott dolgozni. Az innen Zilahon és a Meszesen át a Szilágy megyei Vaskapuig tartó 41 kilométerre eközben októberben hirdettek licitet, a Vaskaputól a Kolozs megyei Magyarnádasig tartó szakaszra pedig már szerződést is kötöttek Dorinel Umbrărescu vállalkozó cégeivel.
A szintén a román üzletember által irányított vállalkozások által épített Gyalu–Magyarnádas-szakaszon eközben már lehet közlekedni, mint ahogy a Bechtel által megépített Aranyosgyéres–Gyalu-szakaszon is. A Kolozs megyei várostól Marosvásárhelyig tartó aszfaltcsíkból is elkészült már a Radnót és Maroskece (Astaldi), a Marosugra és Radnót (Geiger), valamint a Nyárádtő és Maroskece (Strabag) közötti szakasz. Az útszakasz két vége, vagyis a Maroskece–Aranyosgyérés- (Straco), valamint a Marosvásárhely–Nyárádtő-szakasz (Strabag) vár még átadásra.
A Nagykereki–Bors II autópálya-határátkelőhely múlt pénteki megnyitása csak a határ mellett fekvő Nagyváradot teszi elérhetővé gyorsforgalmi úton a romániai nagyvárosok közül. Legalább öt évet kell még várni, míg Várad és Marosvásárhely között is megépül az autópálya, a Marosvás&
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. A romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) ezt követően rövidebb szakaszokra osztotta a pályát, és ezekre keresett tervezőt és kivitelezőt. Számos buktató merült fel ezt követően is, de most már úgy tűnik, hogy legalább a határtól Marosvásárhelyig tartó rész minden szakaszára ki van legalább írva a versenytárgyalás. A Marosvásárhely–Brassó-szakaszról mostanában nem is beszélnek a hatóságok.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
szóljon hozzá!