Fotó: Haáz Vince
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. április 18., 15:442024. április 18., 15:44
Az MTI által idézet adatsorok szerint a nyers adatok éves szinten az építőipari termelés 10,8 százalékos csökkenését mutatták január 1. és február 29. között. Az infrastrukturális építmények terén a csökkenés 1 százalék volt 2023 azonos időszakához viszonyítva. A nem lakás rendeltetésű épületek terén 6 százalékos növekedést mért az INS.
A naptárhatástól megtisztított adatok szerint az építőipari termelés éves szinten 11,8 százalékkal csökkent Romániában 2024 első két hónapjában.
Januárban a román építőipari termelés volumene 14,7 százalékkal csökkent a nyers adatok szerint éves viszonylatban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári építőipari termelés a nyers adatok szerint 5,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi mögött. A lakások építése 30,6 százalékkal esett vissza, a nem lakás rendeltetésű épületeké 7,7 százalékkal, az infrastrukturális építményeké 2,2 százalékkal nőtt.
A naptárhatástól megtisztított adatok szerint februárban az építőipari termelés 5,9 százalékkal, a lakásépítés pedig 19,2 százalékkal csökkent éves összevetésben. A nem lakás rendeltetésű épületek és az infrastrukturális építmények terén 8,3, illetve 3,7 százalékos növekedést mutatnak a friss statisztikai adatok.
Kevesebb új lakást adtak át Romániában tavaly, mint egy évvel korábban, amire nem volt példa az elmúlt évtizedben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!