Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Januárban a román építőipari termelés volumene 14,7 százalékkal csökkent a nyers adatok szerint éves viszonylatban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 20., 15:092024. március 20., 15:09
A naptárhatástól megtisztított adatok 15 százalékos csökkenést mutatnak 2023 januárjához képest.
A naptárhatástól megtisztított adatok a termelési volumen 53,2 százalékos csökkenését mutatják a lakóépületeknél, az infrastrukturális építményeknél és a nem lakás jellegű épületeknél 7,6, illetve 6,4 százalékkal nőtt a termelés.
Kevesebb új lakást adtak át Romániában tavaly, mint egy évvel korábban, amire nem volt példa az elmúlt évtizedben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
Decemberhez képest a nyers adatok a januári építőipari termelés 77 százalékos, a naptárhatástól megtisztított adatok pedig a 34,2 százalékos csökkenését mutatják.
Közben az Az Európai Unióban Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) szerdán közzétett adataiból arra derült fény, hogy az építőipari termelés 1 százalékkal csökkent, az euróövezetben 0,5 százalékkal nőtt 2024 januárjában 2023 decemberéhez mérten.
Éves összevetésben 2024 januárjában az építőipari termelés 0,8 százalékkal gyarapodott az euróövezetben és 0,1 százalékkal az Európai Unióban.
A legjelentősebb mértékben Magyarországon (17,1 százalék), Spanyolországban (15,1 százalék) és Portugáliában (3,9 százalék) nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábban jegyzett adatokhoz mérten. A legnagyobb visszaesést Hollandia (mínusz 15,7 százalék), Románia (mínusz 14,7 százalék) és Szlovákia (mínusz 12,8 százalék) regisztrálta.
Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!