Hatékonyabb fellépést remél. Ördög Lajos örül a módosítások által biztosított hatásköröknek
Eredményesebb küzdelmet tesz lehetővé a szürkemunka ellen a munkatörvénykönyv módosítása, azonban ahelyett, hogy folytatná a bürokráciamentesítést, még több papírmunkát hoz bizonyos gazdasági szereplők számára.
2017. augusztus 17., 16:472017. augusztus 17., 16:47
A szürkemunka felszámolását célozza a munkatörvénykönyv legújabb módosítása, amellyel a kormány kiterjesztette a munkaügyi felügyelőség hatáskörét, és megemelte a kiróható bírságok összegét. A módosítás augusztus hetedikén jelent meg a Hivatalos Közlönyben.
Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség igazgatója a Krónika érdeklődésére elmondta, a változtatással bővült a hatáskörük, így
Mostanáig ugyanis csak az minősült feketemunkának, ha valakit érvényes munkaszerződés nélkül foglalkoztattak, ám ezentúl az is feketemunka, ha valakit részmunkaidőben alkalmaznak, ám azon kívül is foglalkoztatják, hiszen a részmunkaidősök esetében tilos a túlóra. Szintén bejelentetlen munkának számít, ha a munkakezdés előtti napon nem írják alá a szerződést, és nem jelentik be az elektronikus adatbázisba. Az alkalmazottat a munkaviszony felfüggesztése alatt nem lehet dolgoztatni.
Ördög Lajos hangsúlyozta, ezek az esetek eddig az adóhatóság hatáskörébe tartoztak, nem feketemunkaként, hanem adóelkerülésként kezelték, most azonban az új kormányrendelet alapján a munkafelügyelők eljárhatnak és bírságolhatnak, sőt a hatáskörük kiterjed a telephely tevékenységének a felfüggesztésére is. A főfelügyelő hangsúlyozta, hatékony eszközük van így a szürkemunka kifehérítésére, hiszen épp ezen a területen szembesültek a legtöbb visszaéléssel:
Minden tetten ért feketemunkás, vagyis szerződés nélkül dolgozó alkalmazott esetében a bírság, akárcsak eddig, 20 ezer lej, ám ha a részmunkaidős a megszabott órákon túl is dolgozik, a munkaadó 10 ezer lejre büntethető. A módosítás ugyanakkor engedményt is tartalmaz, lehetővé teszi a munkaadónak, hogy 48 órán belül kifizesse a bírság felét.
A módosítás valóban hatékony eszköze lehet a szürkemunka kifehérítésének, ám vannak olyan kivételes esetek, amelyeket szabályozni kellene, hiszen másként csak a felesleges bürokráciát gyarapítják, vagy a vállalkozók bírságot kockáztatnak, mert a valós helyzet ellentmond a törvénynek – vallja eközben Édler András.
A Kovászna megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke kérdésünkre rámutatott, például ha a cégtulajdonos alkalmazott a saját cégénél, nem kellene megbüntetni, ha jószántából túlórázik, intézi vállalkozása ügyes-bajos dolgait. Hasonló a helyzet a cégvezetőknél, akiknek általában rugalmas a munkaidejük, ha a vállalkozás érdeke úgy kívánja, este is bemennek tárgyalni. Ugyancsak külön kellene tárgyalni a szakember szerint a sürgősségeket, hiszen nem minősülhet feketemunkának, ha egy orvost munkaidőn kívül is behívnak, hogy életet mentsen.
– részletezte a kamara elnöke.
Ördög Lajos ezzel kapcsolatos felvetésünkre különben úgy vélekedett, hogy
Hangsúlyozta, a munkatörvénykönyv most megjelent módosításának alkalmazási módszertanát még csak ezután dolgozzák ki. Ugyanakkor közvitán van az otthoni munkára (homeworking) vonatkozó törvénytervezet, amely több kérdést is tisztázni fog.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!