Fotó: A szerző felvétele
2009. szeptember 04., 10:132009. szeptember 04., 10:13
Az árverést kiíró önkormányzat azért helyezte jelzálog alá a csavargyár egyik, 4,5 hektáros területen fekvő csarnokát, mivel a tulajdonos, a Brassóban bejegyzett Sigur Construct General Kft. közel 350 ezer lejjel tartozik a városnak. Az Erdély Ede holdudvarához tartozó vállalkozás terület- és ingatlanadóval van elmaradva, az adósság egy részét a késedelmi kamatok, illetve az ügyvédi honorárium teszi ki.
Az egykori MTS Rt. tulajdonához tartozó épületet több mint 10 millió új lejre értékelték fel. Az önkormányzat nem titkolt terve az, hogy olyan vásárlót találjon a beépített területre, aki gazdasági tevékenységet folytatna ott, s ezáltal munkahelyet teremtene Kézdivásárhelyen, ahol egyre nagyobb az állástalanok száma. Júliusban a Sigur Construct General bírósági úton támadta meg az árverési procedúrát (ez a per jelen pillanatban is zajlik), s ugyanakkor amiatt is pert indított, hogy az önkormányzat jelzálog alá helyezte az ingatlant.
Kovács Éva, a kézdivásárhelyi polgármesteri hivatal helyi adó- és illetékirodájának vezetője érdeklődésünkre elmondta, az Ambrus Ferenc tulajdonát képező Sigur Construct General nevéről augusztusban átírták a csavargyárat a Sigur Imob Kft. nevére. Ez utóbbi cég tulajdonosa nem más, mint Marcela Ţăndărica, Erdély Ede élettársa. Az önkormányzat ennek ellenére továbbra is eladásra kínálhatja az ingatlant, mivel az átírási szerződésben az is szerepel, hogy Ţăndărica cége átvállalja a Sigur Construct General adósságait is.
„Nekünk nem érdekünk, hogy áron alul értékesítsük az említett ingatlant. Ugyanakkor megpróbálunk más utat is találni, hogy a cégtől felhajtsuk az adósságot” – nyilatkozta a Krónikának Rácz Károly polgármester. A városvezető azt állítja, a Sigur Imob Kft. a helyi önkormányzat legnagyobb adósa. Rácz Károly azon is csodálkozik, hogy a cég nem törleszti az adósságát, inkább hagyja, hogy az önkormányzat értékesíteni próbálja az ingatlant. Az önkormányzat a csavargyárnak a szigetelőgyár felőli részét akarja eladni.
Mivel a júliusi árverés eredménytelen volt, a szeptember 18-ra kiírt licitáláson a kikiáltási ár 25 százalékkal kisebb lesz. Ez azt jelenti, hogy az ingatlant már valamivel több mint 7,5 millió lejért lehet majd megvásárolni. Az árverésre a jelentkezési határidő szeptember 17., 15 óra. A kézdivásárhelyi üzem fénykorában Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb csavargyára volt. Dolgozott a cernavodai atomerőműnek és a piteşti-i Dacia-gyárnak, a termelés jelentős része pedig külföldön talált vevőre. A csavargyár agóniája a rendszerváltás után kezdődött, a termelés öt évvel ezelőtt állt le.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.