Fotó: Archív
2011. június 08., 09:172011. június 08., 09:17
A CNADNR azt követeli a Bechteltől, hogy mintegy 35 százalékkal csökkentse az építési költségeket. „A költségek csökkentését kértük annak érdekében, hogy a szerződés megfeleljen a költségstandardoknak, emellett kértük az ütemterv átdolgozását és az adósságkifizetések átütemezését” – közölte tegnap Daniela Drăghia, a CNADNR vezérigazgatója.
A kormány által a tavaly év végén rögzített árszabás szerint egy kilométer autópálya megépítése 3,8 és 5,9 millió euró közötti összegbe kerülhet. Síkvidéken 3,802 millió eurót számítottak ki egy kilométer autópálya építési költségeként, dombvidéken 4,98-at, míg hegyvidéken 5,922-t. Ezek azonban nem foglalják magukban a műtárgyak – hidak, völgyhidak és alagutak –, valamint a bekötőutak megépítését. A vezérigazgató elmondta, levélben fordultak a Bechtel amerikai vezetőségéhez, de egyelőre nem kaptak választ. Egyúttal cáfolta azt a sajtóhírt, miszerint a CNADNR a szerződés felbontását kezdeményezte volna. A Jurnalul Naţional című bukaresti lap tegnapi számában írt arról, hogy értesülései szerint a közútkezelő társaság levélben fordult a Bechtel amerikai anyacégéhez, amelyben arról érdeklődött, mennyibe kerülnek a Bechtel máshol futó, hasonló beruházásai annak fényében, hogy az észak-erdélyi autópálya munkálatai – a lap szerint – 16 millió euróba kerülnek kilométerenként. Az amerikai válasz ennek nyomán állítólag az volt, hogy az Egyesült Államokban 16 millió euróból tizenhat sávos autópályát építenek egy egy kilométeres szakaszon, ennek nyomán döntött volna a CNADNR a szerződés felbontása mellett. Drăghia ugyanakkor tegnap elmondta: várják a Bechtel tárgyalási felhatalmazással rendelkező képviselőit, de a szerződés felbontásáról nincs szó, erről semmilyen levélben nem történt említés.
A CNADNR a 2009–2010-es időszakban elvégzett munkálatokért áfa nélkül 90,4 millió euróval tartozik a Bechtelnek. Mint arról beszámoltunk, az észak-erdélyi autópálya hossza 514 kilométer lenne, ám ebből mindeddig csupán 52,5 kilométer készült el, a Gyalu és Aranyosgyéres közötti szakasz. Az építkezés 2004-ben kezdődött, a projekt összértéke 2,2 milliárd euró. n B. L.
A teljes romániai autópálya-hálózat fizetős lesz – jelentette be tegnap Daniela Drăghia, a CNADNR vezérigazgatója. Az általa vezetett hatóság jelenleg vizsgálja, mekkora legyen az autópályadíj összege, és azt hogyan gyűjtsék össze. Anca Boagiu közlekedési miniszter korábban arról beszélt: csupán a Nagylaktól Konstancáig terjedő, a IV-es páneurópai folyosóhoz tartozó autópályán kell majd használati díjat fizetni, mivel a munkálatokat részben finanszírozó Európai Bizottság ezt szabta feltételül. A díjfizetés ugyanakkor csak 2015-től, a sztrádaszakaszok többségének elkészülte után lesz esedékes. A közlekedési tárca egyébként tegnap a dél-erdélyi sztráda három, Szászváros és Nagyszeben közötti szakaszának kivitelezési munkálatairól írt alá szerződést, összesen 427,5 millió euró értékben. |
---------
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!