Lassú tempó. A beigért 118 helyett, csak 43 km autópálya megépítésére van reális esély 2019-ben.
Az infrastrukturális beruházásokat árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület szerint a kormány által beígért 118 kilométernyi autópályának kevesebb mint fele fog megépülni az idei év végéig. Sajtóértesülések szerint ugyanakkor a tavalyi kudarcos évet követően inog a szék a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezetője alatt.
2019. január 10., 09:402019. január 10., 09:40
2019. január 10., 12:052019. január 10., 12:05
Ellentmondanak a Pro Infrastruktúra Egyesület képviselői Alin Șerbănescunak, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) szóvivőjének, aki szerint idén 118 kilométernyi autópályát adnak át: a civilek szerint a legvalószínűbb szám 43 kilométer, a többi pedig „naiv embereknek szóló ígérgetés és arcátlan félretájékoztatás”.
„A hatóságok továbbra is az elmúlt években tapasztalt módon megvetnek bennünket, semmibe vesznek, és fűt-fát ígérgetnek. Újabban azt mondják: »nem mi szabjuk meg a határidőket, az építők mondják azt, hogy 2019-ben befejezik«. Mintha a CNAIR illetékesei holmi ártatlan báránykák volnának, akik nem tudják, mi történik velük – írja a Pro Infrastruktúra Egyesület Facebook-oldalán. – Ha az építők nem tartják be a szerződésben vállalt határidőket és kötelezettségeket, miért nem bírságolják meg őket? Ez ismét csak egy füstbomba, amelynek az a célja, hogy elrejtse a felelősségtől való menekülést, és a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság illetékeseinek inkompetenciáját.”
Ügyvivő szállításügyi miniszteri mandátumának legfőbb prioritása sokkal gyorsabb ütemben folytatni a sztrádaépítési szerződésekbe foglaltak gyakorlatba ültetését – jelentette ki szerdán Rovana Plumb.
Számok és számok
Az egyesület képviselői felidézik Alin Șerbănescu, a CNAIR szóvivője nyilatkozatát, amelyben idénre
„A valóság kegyetlen. 2019-ben csupán 43,28 kilométernyi autópályát adhatnak át, vagyis az A1-es autópálya Lugos–Déva-szakaszának 3-as (május–június) és 4-es szakaszát (augusztus–szeptember), Holgya és Marossolymos közötti részét. Jelenleg nehezen megvalósítható, hogy 2019 végén további 8 kilométernyi sztrádán autózzunk az A10-es autópályán Szászsebes és Gyulafehérvár déli csomópontja között a rövid lámkeréki szakaszon. A szakasz további része (Gyulafehérvár, északi csomópont) nem készülhet el 2019-ben, ha reálisan nézzük. Az észak-erdélyi (A3-as) autópálya Radnót és Maroskece közötti, 17,9 kilométeres szakaszára vonatkozóan pedig csak elméleti esély van arra, hogy 2019 vége előtt megnyissák az építő (Astaldi) pénzügyi gondjai és a megoldatlan bürokratikus problémák miatt. Így aztán a
A többi csak a naivaknak szóló ígérgetés, arcátlan félretájékoztatás és ordas hazugság” – szögezi le a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Közben viszont még a helyén van a CNAIR élén Narcis Neaga, akivel kapcsolatban Viorica Dăncilă miniszterelnök december elején úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a 2018-as év végéig nem épül meg 100 kilométer autópálya, akkor a tisztségével kell ezért felelnie. Úgy tűnik azonban, hogy inog a szék Neaga alatt. Sajtóértesülések szerint ugyanis a kormányfő tartja a szavát, és azt követően, hogy a tavalyi év során a beígért százból összesen alig több mint 60 kilométer sztrádát sikerült átadni a forgalomnak, kiküldte a miniszterelnöki hivatal ellenőrző testületét az útügyi vállalathoz. Meg nem nevezett források a Digi 24 hírtelevíziónak kedden úgy nyilatkoztak, hogy az ellenőrzés célja Neaga leváltása, egy két-három fős lista is elkészült lehetséges utódjainak nevével.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!