Lassú tempó. A beigért 118 helyett, csak 43 km autópálya megépítésére van reális esély 2019-ben.
Az infrastrukturális beruházásokat árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület szerint a kormány által beígért 118 kilométernyi autópályának kevesebb mint fele fog megépülni az idei év végéig. Sajtóértesülések szerint ugyanakkor a tavalyi kudarcos évet követően inog a szék a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezetője alatt.
2019. január 10., 09:402019. január 10., 09:40
2019. január 10., 12:052019. január 10., 12:05
Ellentmondanak a Pro Infrastruktúra Egyesület képviselői Alin Șerbănescunak, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) szóvivőjének, aki szerint idén 118 kilométernyi autópályát adnak át: a civilek szerint a legvalószínűbb szám 43 kilométer, a többi pedig „naiv embereknek szóló ígérgetés és arcátlan félretájékoztatás”.
„A hatóságok továbbra is az elmúlt években tapasztalt módon megvetnek bennünket, semmibe vesznek, és fűt-fát ígérgetnek. Újabban azt mondják: »nem mi szabjuk meg a határidőket, az építők mondják azt, hogy 2019-ben befejezik«. Mintha a CNAIR illetékesei holmi ártatlan báránykák volnának, akik nem tudják, mi történik velük – írja a Pro Infrastruktúra Egyesület Facebook-oldalán. – Ha az építők nem tartják be a szerződésben vállalt határidőket és kötelezettségeket, miért nem bírságolják meg őket? Ez ismét csak egy füstbomba, amelynek az a célja, hogy elrejtse a felelősségtől való menekülést, és a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság illetékeseinek inkompetenciáját.”
Ügyvivő szállításügyi miniszteri mandátumának legfőbb prioritása sokkal gyorsabb ütemben folytatni a sztrádaépítési szerződésekbe foglaltak gyakorlatba ültetését – jelentette ki szerdán Rovana Plumb.
Számok és számok
Az egyesület képviselői felidézik Alin Șerbănescu, a CNAIR szóvivője nyilatkozatát, amelyben idénre
„A valóság kegyetlen. 2019-ben csupán 43,28 kilométernyi autópályát adhatnak át, vagyis az A1-es autópálya Lugos–Déva-szakaszának 3-as (május–június) és 4-es szakaszát (augusztus–szeptember), Holgya és Marossolymos közötti részét. Jelenleg nehezen megvalósítható, hogy 2019 végén további 8 kilométernyi sztrádán autózzunk az A10-es autópályán Szászsebes és Gyulafehérvár déli csomópontja között a rövid lámkeréki szakaszon. A szakasz további része (Gyulafehérvár, északi csomópont) nem készülhet el 2019-ben, ha reálisan nézzük. Az észak-erdélyi (A3-as) autópálya Radnót és Maroskece közötti, 17,9 kilométeres szakaszára vonatkozóan pedig csak elméleti esély van arra, hogy 2019 vége előtt megnyissák az építő (Astaldi) pénzügyi gondjai és a megoldatlan bürokratikus problémák miatt. Így aztán a
A többi csak a naivaknak szóló ígérgetés, arcátlan félretájékoztatás és ordas hazugság” – szögezi le a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Közben viszont még a helyén van a CNAIR élén Narcis Neaga, akivel kapcsolatban Viorica Dăncilă miniszterelnök december elején úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a 2018-as év végéig nem épül meg 100 kilométer autópálya, akkor a tisztségével kell ezért felelnie. Úgy tűnik azonban, hogy inog a szék Neaga alatt. Sajtóértesülések szerint ugyanis a kormányfő tartja a szavát, és azt követően, hogy a tavalyi év során a beígért százból összesen alig több mint 60 kilométer sztrádát sikerült átadni a forgalomnak, kiküldte a miniszterelnöki hivatal ellenőrző testületét az útügyi vállalathoz. Meg nem nevezett források a Digi 24 hírtelevíziónak kedden úgy nyilatkoztak, hogy az ellenőrzés célja Neaga leváltása, egy két-három fős lista is elkészült lehetséges utódjainak nevével.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!