Fotó: Pixabay.com
Romániában 1,76 százalékkal, 5,173 milliárd euróra csökkentek a külföldi közvetlen tőkeberuházások 2019-ben – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) által nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az előző évben 5,266 milliárd euró áramlott a román gazdaságba.
2020. október 03., 12:102020. október 03., 12:10
A tavalyi évi külföldi tőkeberuházásokra (ISD) vonatkozó, most közzétett terjedelmes jelentés már végleges adatokat tartalmaz. Ezek kicsit eltérnek a korábban közölt becslésektől, amelyekben még valamivel magasabb, 5,296 milliárd euró szerepelt a tavalyi évre vonatkozóan. Akkor enyhe növekedést jegyeztek a 2018-as évhez képest, de
A rendszerváltozás óta tavaly év végéig a Romániába irányuló külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke elérte a 88,304 milliárd eurót.
A második Ausztria 11,107 milliárd euróval, harmadik Németország 10,893 milliárd euróval, negyedik Olaszország 7,263 milliárd euróval, majd Ciprus és Franciaország következik 5,492, illetve 5,486 milliárd euróval. Ezen a listán Magyarország a 12. helyen áll 1,612 milliárd euróval.
a tőkeberuházások 8,7 százalékával, azaz 7,648 milliárd euróval. A harmadik helyen az Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megyékből álló nyugati fejlesztési régiót találjuk 7 százalékkal. A Beszterce-Naszód, Bihar, Kolozs, Máramaros, Szatmár, Szilágy megyéket magába foglaló északnyugati régió eközben az ötödik 5,8 százalékkal.
A nemzeti bank tavalyi évre vonatkozó részletes jelentéséből az is kiderül, hogy a román külföldi tőkeberuházások értéke 2,157 milliárd euró volt tavaly év végéig, ebből 484 millió euró Ciprusra, 299 millió euró a Moldovai Köztársaságba, 282 millió euró Magyarországra, 114 millió euró Szerbiába áramlott.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!