Fotó: Pixabay.com
Romániában 1,76 százalékkal, 5,173 milliárd euróra csökkentek a külföldi közvetlen tőkeberuházások 2019-ben – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) által nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az előző évben 5,266 milliárd euró áramlott a román gazdaságba.
2020. október 03., 12:102020. október 03., 12:10
A tavalyi évi külföldi tőkeberuházásokra (ISD) vonatkozó, most közzétett terjedelmes jelentés már végleges adatokat tartalmaz. Ezek kicsit eltérnek a korábban közölt becslésektől, amelyekben még valamivel magasabb, 5,296 milliárd euró szerepelt a tavalyi évre vonatkozóan. Akkor enyhe növekedést jegyeztek a 2018-as évhez képest, de
A rendszerváltozás óta tavaly év végéig a Romániába irányuló külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke elérte a 88,304 milliárd eurót.
A második Ausztria 11,107 milliárd euróval, harmadik Németország 10,893 milliárd euróval, negyedik Olaszország 7,263 milliárd euróval, majd Ciprus és Franciaország következik 5,492, illetve 5,486 milliárd euróval. Ezen a listán Magyarország a 12. helyen áll 1,612 milliárd euróval.
a tőkeberuházások 8,7 százalékával, azaz 7,648 milliárd euróval. A harmadik helyen az Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megyékből álló nyugati fejlesztési régiót találjuk 7 százalékkal. A Beszterce-Naszód, Bihar, Kolozs, Máramaros, Szatmár, Szilágy megyéket magába foglaló északnyugati régió eközben az ötödik 5,8 százalékkal.
A nemzeti bank tavalyi évre vonatkozó részletes jelentéséből az is kiderül, hogy a román külföldi tőkeberuházások értéke 2,157 milliárd euró volt tavaly év végéig, ebből 484 millió euró Ciprusra, 299 millió euró a Moldovai Köztársaságba, 282 millió euró Magyarországra, 114 millió euró Szerbiába áramlott.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
szóljon hozzá!