A tavalyi utolsó negyedévben 0,2 százalékponttal, 5,5 százalékra mérséklődött a munkanélküliségi ráta az előző három hónaphoz mérten Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2017. március 28., 16:482017. március 28., 16:48
A tavalyi negyedik negyedévben az ország aktív lakossága 8,879 millió volt. Ebből 8,394 milliót tettek ki a foglalkoztatottak, az alkalmazottak számát 6,309 millióra becsülték. A statisztikai hivatal ez utóbbi két adatba beleszámolta a feketén dolgozókat, valamint azt a több mint 2 millió személyt, aki cégtulajdonos, egyéni vállalkozó, családban dolgozik bérmentesen, vagy mezőgazdasági munkát végez. A munkanélküliek számát 485 ezerre becsülték, ami 5,5 százalékos munkanélküliségi rátának felel meg. A tavalyi harmadik negyedévben 5,7 százalék volt az állástalanok aránya.
Az ország lakossága a népszámlálási adatok szerint mintegy 19 millió, a hivatalosan munkaszerződéssel alkalmazottak száma 4,732 millió volt tavaly év végén. A szakértők szerint viszont azért ilyen alacsony a munkanélküliség, mert az ország határain kívül több millióan élnek. A negyedik negyedévben a 20 és 64 év közöttiek foglalkoztatottsági rátája 66,5 százalék volt, ami 3,5 százalékponttal maradt el a Románia által az Európai Unióval szemben vállalt célértéktől.
A statisztikai intézet szintén kedden közölte, hogy tavaly átlagban 5,257 millió nyugdíjas volt, ami 49 ezerrel kevesebb az előző évhez képest. Az átlagnyugdíj értéke 948 lej volt, ami 6,3 százalékkal magasabb az előző évinél. A nyugdíjak reálértéke 7,5 százalékkal nőtt. Tavaly különben minden 10 dolgozóra 9 nyugdíjas jutott, de regionális lebontásban jelentős eltérések vannak. A gazdaságilag fejlett Bukarestben például 10 dolgozóra jutott 5 nyugdíjas, míg Teleorman megyében 10 dolgozóra 17 nyugdíjas.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.