Fotó: wellnesspraid.ro
Kevesebb vendégágyat kínálnak a romániai szálláshelyek, mint a jóval kisebb Bulgáriában vagy Magyarországon, de még így is 30 százalék körül alakul a kihasználtságuk. A valós szám ennél jóval magasabb lehet a szakemberek szerint, mivel elterjedt a feketeturizmus. Ugyanakkor a Krónika által megkérdezett érintettek arra is rámutattak, hogy még sokat kell fejlődnie a romániai idegenforgalomnak ahhoz, hogy az országot valóban vonzó célpontként tartsák számon.
2017. augusztus 30., 08:562017. augusztus 30., 08:56
2017. augusztus 30., 11:312017. augusztus 30., 11:31
Kevesebb turisztikai szálláshely van Romániában, mint a jóval kisebb Bulgáriában vagy Magyarországon – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat legfrissebb adataiból.
2016-ban a romániai szállodákban, kempingekben jegyzett 326 ezer férőhely a lajstrom hátsó felébe helyezi az országot, s
Az Európai Unió 28 tagállama különben mintegy 31,2 millió személy elszállásolására képes a hivatalos szálláshelyeken. A legtöbb vendégágy, 5,1 millió Franciaországban van – ez az Unió egészének a 16,5 százalékát jelenti. 15,6 százalékkal, vagyis 4,9 millió férőhellyel Olaszország következik, a harmadik pedig Spanyolország 3,5 millió vendégággyal. Eközben Ausztriában egymillió, Horvátországban 987 272, Lengyelországban 749 191, Csehországban 716 563, Magyarországon 446 400, míg Bulgáriában 328 264 szálláshely van.
A szabadpiac szabályozza a szálláshelyek építését, a turistaforgalmat kell felpörgetni, és akkor növekedni fog a szálláshelyek száma is Romániában – szögezte le megkeresésünkre Herman Rosner, az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) vezetőtanácsának tagja, amikor arról faggattuk, hogy a számos turisztikai látványosságot felvonultató Romániában hogy lehet kevesebb szálláshely, mint a jóval kisebb országokban.
A szakember rámutatott, a befektetők üzleti terv alapján döntik el, megéri új szállodát, panziót építeni vagy éppen felújítani egy régit. Ha a befektetés nem térül meg belátható időn belül, bele sem vágnak. Rosner erre példaként említette, hogy sem a sepsiszentgyörgyi Bodok, sem a kovásznai Hephaiszthosz szállodára nem jelentkezett még vevő.
Az idegenforgalmi vállalkozó elismerte, hogy
így a növekedés ellenére még mindig messze elmarad a turizmusban jól teljesítő országoktól. Magyarországon és Bulgáriában például a turisták száma meghaladja a lakosság számarányát, ehhez mérten magas a szálláshelyek száma is, hiszen hatalmas keresletet kell kielégíteniük.
Romániai viszonylatban a legtöbb vendégéjszakát Bukarestben jegyzik, a fővárosban koncentrálódnak a befektetések is, ám oda a vendégek általában üzleti célból, és nem turistaként érkeznek. Rosner emlékeztetett, hogy a romániai szálláshelyek kihasználtsága 30 százalék alatt van, ami nagyon kevés, szerinte előbb ezt kellene feltornázni.
Fotó: Pixabay.com
Ehhez pedig
A szakember ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a közelmúltban bevezetett átalányadó is elriasztja a befektetőket, hiszen például Kovásznán a tulajdonos 10 millió eurót fordított a szállodája felújítására, tehát semmi profitja nem maradt, mégis adóznia kell. A magyarországi belföldi turizmus 32 százalékát az üdülési utalványok generálják,
sőt a munkaügyi minisztérium már az ezt szabályozó törvény visszavonását tervezgeti. A szakértő szerint, ha állami segítséggel fellendítenék a belföldi turizmust, akkor az ágazatba több pénz áramlana, és a vállalkozók nagyobb fizetéseket adhatnak, szakképzett szakácsot, pincért foglalkoztatva növelhetnék a szolgáltatásaik minőségét, és így már a külföldi vendégek számára is vonzó lehetne az ajánlatuk.
A jó szakemberek mind elmentek külföldre, hajókon, szállodákban dolgoznak, őket kellene hazacsábítani vagy rugalmasabb törvénykezéssel lehetővé tenni, hogy a romániai vállalkozók külföldieket alkalmazzanak – mutatott rá Rosner. Hozzátette: Brassópojánán már a Fülöp-szigetekről, Afrikából hozzák a munkaerőt.
Az infrastruktúra fejlesztése is nagyon fontos ugyanakkor a turizmus fellendítése szempontjából, hiszen ha a turistának többet kell utaznia a repülőtérről a szálláshelyig, mint amennyit repült, akkor inkább lemondja az utat. Rosner felháborítónak tartja, hogy Bálványosfürdőig vagy Kovásznáig foltozott, rossz utakon kell utazni,
Hangsúlyozta, Romániában a gyógyturizmus lehetne a húzóágazat, hiszen olyan természeti kincsek vannak, melyek máshol nem találhatók meg. „Most már Dubajban is lehet sízni, de borvízforrások, mofetták nálunk vannak, ezeket kell kihasználni” – szögezte le Herman Rosner.
A hivatalos statisztikai adatok nem tükrözik a valóságot, mert
– véli eközben Daragus Attila. Az ANTREC faluturisztikai szövetség elnöke a Krónika megkeresésére kiemelte, a hatóságok csak a hivatalosan bejelentett szálláshelyeket ellenőrzik, és bírságolják.
Fotó: Pixabay.com
„Egy hivatalosan működő panziót állandóan vizsgálnak a közegészségügyi, élelmiszerbiztonsági, fogyasztóvédelmi ellenőrök, a pénzügyőrök, és a legkisebb szabálysértésért is hatalmas bírságokat kell kifizetnie. Közben meg azt látja, hogy
– részletezte a turisztikai szakember. Szerinte sokan már nem is újítják meg az engedélyüket, vagy feketén folytatják, vagy abbahagyják a vendéglátást. „Ez a helyzet nem is fog változni, amíg a hivatalosan működő szállásadókat nem támogatják, vagy nem számolják fel a tisztességtelen konkurenciát” – vallja Daragus Attila.
A szálláshelyek kihasználtságáról sincsenek megbízható adatok – vélekedik Pál Zoltán idegenvezető, túraszervező is, kiemelve például, hogy a szállodákkal ellentétben a panziók nem kötelesek bejelenteni a vendégeiket, márpedig inkább a panzióhálózat épült ki, sokkal kevesebb a szálláshely a szállodákban. Ez pedig nemcsak Székelyföldre, hanem a leglátogatottabb térségekre is jellemző, például Szeben környékén vagy Máramarosban.
Pál Zoltán úgy véli, hogy a romániai turizmus rákfenéje az alacsony forgalom és a szezonalitás. „A térségen belüli vagy éppen a térségek közötti
– fejtette ki. Hozzátette, most már a szálláshelyek többsége szerepel a keresőmotorokban, ám a minőséggel még gondok vannak, ezért hátrányba kerülhetnek, mivel a vendégek már nem a tulajdonos leírása, hanem a korábbi megszállók véleménye, visszajelzése alapján dönt.
„A Sóvidéken például a panziók többségét a kilencvenes években alakították ki, gyakran a családi házat átépítve, akkor arra törekedtek, hogy a meglevő helyen minél több szálláshelyet hozzanak létre, ezért most
Úgy alakult, hogy az átlag középréteg fizetőképességét meghaladja a szállodai díjszabás, ezért keresik a panziókat, ám elvárásaik vannak: tágas, csendes, kényelmes szobákat keresnek, ezért van, hogy a kereslet és a kínálat nem mindig találkozik” – fejtette ki a Pál Zoltán, aki szerint különben a hiányosságokat legtöbbször apró módosításokkal, kis odafigyeléssel korrigálni lehetne.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!