2011. augusztus 23., 15:182011. augusztus 23., 15:18
Basescu szerint mindössze gyakorlatias okokból támogatja a verespataki bányatervet: az arany ára az elmúlt időszakban stabilan növekvő trendet követ, ellentétben a különböző ingadozó árú valutákkal.
Romániának jelenleg 103 tonna aranytartaléka van, ezt akarják 200 tonnára emelni a következő években a verespataki illetve az államfő által említett két újabb kitermelés megnyitásával.
A verespataki hegyek a szakemberek szerint 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt rejtenek. A kanadai-román Rosia Montana Gold Corporation ezt 20 év alatt szeretné kitermelni, az állami részesedés mindössze négy százalékos – vagyis 12 tonnányi nemesfémet kerülne a Nemzeti Bank tartalékaiba. Basescu ellenben már korábban is kijelentette, hogy újra kell tárgyalni az RMGC-vel kötött szerződést, amely előnytelen a román államnak. Hasonlóan vélekedett Emil Boc miniszterelnök is az elmúlt napokban, amikor a szerződés újratárgyalása mellett fogalt állást.
Borbély László környezetvédelmi miniszter kedden közleményben jelentette be: a bányaterv csak akkor kap zöld jelzést a minisztériumtól, ha az RMGC betartja a bányászatra vonatkozó szabályozást. A dokumentum szerint augusztus közepén értesítették az RMGC-t, hogy szorítsák a mérési határszint alá a cián tervezett mennyiségét a zagytározóban.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.