2011. december 09., 09:422011. december 09., 09:42
Az első hasonló gazdasági létesítmény a Borsi út város felőli bal oldalán helyezkedik el, a második számút már ki is jelölték a Rulikowski temető közelében, az egykori tankpálya területén, a harmadikat pedig a Borsi út másik oldalára, az első ipari parkkal átellenben tervezik létrehozni. Az elöljáró azt mondja, feltevődhet a kérdés, hogy miért kell még két ipari park, amikor még az elsőt is csak felerészben sikerült benépesíteni, de a válasz egyszerű: előbb a feltételeket kell megteremteni, és csak utána várhatjuk, hogy a külföldi befektetők Nagyváradot válasszák, ne pedig Kolozsvárt vagy Temesvárt.
Egy ipari parkban pedig sokkal jobb feltételek várják a beruházókat, mint másutt: nincs telek- és ingatlanadó, a telek koncesszióba vehető, utólag pedig a piaci ár töredékéért, négyzetméterenként nyolc euróért megvásárolható. Az Eurobusiness I. névre keresztelt első ipari parkban az idei év folyamán három vállalat – a Faist, a Decoletaje és a Carbenta – fejezte be az építkezést, ezzel négyre emelkedett a működő gyárak száma a parkban, hiszen az első beruházó, a koreai Shinheung már 2010-ben megnyitotta számítógépes alkatrészeket gyártó és összeszerelő üzemét. Decemberben várhatóan a spanyol Auxim is befejezi gyárának építését, jövőre pedig az olasz Zucchetti is megnyitja üzemét.
A befektetések összértéke ebben az évben elérte a 15 millió eurót. Delia Ungur, az Eurobusiness igazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy már most naponta ezren járnak dolgozni az első ipari parkba, de ha több a munka, ez a szám az 1300-at is eléri. Az ipari parkokba várják azokat a váradi cégeket is, amelyeknek a székhelye a belvárosban van – már többen is jelezték közülük, hogy kiköltöznének egy megfelelőbb környezetbe. Az első ipari park közművesítése csak jövő novemberben fejeződik be teljesen, de a már működő gyárak annál hamarabb, fokozatosan kapcsolódhatnak rá a hálózatokra.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.