2011. július 26., 09:112011. július 26., 09:11
A hitelminősítő ezzel a múlt heti európai uniós csúcstalálkozón hozott döntésekre reagált, amelyen újabb görög mentőcsomagról döntöttek a tagállamok. A Moody\'s közleménye szerint „a bejelentett EU-s program (...) azt jelenti, hogy a görög államkötvények kényszerű cseréjének, ennélfogva a csődnek gyakorlatilag 100 százalék az esélye”.
Bár a Moody\'s szerint a kötvények cseréje gyakorlatilag csődöt jelent, a hitelminősítő optimista Görögország hosszabb távú kilátásaival kapcsolatban. Úgy vélik, az EU-s segélyprogram és a javasolt adósságcserék növelik annak valószínűségét, hogy Görögország képes lesz stabilizálni és végül csökkenteni a teljes adósságterhet. A Moody\'s szokatlan módon nem negatív vagy pozitív, hanem „fejlődő” kilátást adott meg az új minősítéshez.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings már pénteken bejelentette, hogy a „korlátozottan nem fizető” kategóriába fogja sorolni Görögországot, amiért az ország megmentésébe a magánszférát is bevonják.
Jelenleg három olyan euróövezeti tagország van, amelyekre befektetési szint alatti, vagyis spekulatív – piaci zsargonban „bóvlinak” nevezett – államadós-kockázati besorolásokat tartanak érvényben a hitelminősítők. Görögország mellett a másik két ilyen valutauniós állam Portugália és Írország, jóllehet ez utóbbiak osztályzatai így is sokkal jobbak a Görögországéinál, és a három ország közül még egyiket sem sorolták nemfizetői szintre a hitelminősítők. n Krónika
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!