Fotó: Makkay József
Két hónap alatt több mint 403 ezer munkahely szűnt meg Romániában a munkaügyi minisztérium által pénteken közölt statisztika szerint.
2020. május 22., 19:472020. május 22., 19:47
2020. május 22., 19:492020. május 22., 19:49
A felfüggesztett és megszüntetett munkaszerződésekre vonatkozó, naponta közölt kimutatás szerint a koronavírus-járvány kezdete óta pénteken haladta meg a 400 ezret a megszüntetett munkaszerződések száma. A kiskereskedelemben és a feldolgozóiparban 71-71 ezer munkaviszony szűnt meg, az építőiparban csaknem 60 ezerrel csökkent a munkaszerződések száma.
A felfüggesztett munkaszerződések száma a kényszerszabadságra küldött alkalmazottakat fedi. Közülük 150 225 személy a feldolgozóiparban dolgozik, 96 322 a kereskedelem és gépjárműjavítás ágazatban, 100 069 pedig a vendéglátóiparban.
A román gazdasági sajtó adatai szerint a rendkívüli állapot március közepi kihirdetésétől eltelt 67 nap alatt mintegy 45 ezer vállalat volt kénytelen korlátozni tevékenységét vagy teljes egészében beszüntette azt, emellett a kis- és középvállalkozások 96 százaléka bizonyos mértékű árbevétel-kiesést jegyzett.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!