Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2011. július 18., 08:012011. július 18., 08:01
„Véleményünk szerint 2011. augusztus 5-étől a polgármesterek megbüntethetik azokat, akiknek nincs a 2008/260-os törvénynek megfelelően kötelező lakásbiztosításuk, de természetesen a parlament vagy a kormány ha akarja, módosíthatja a törvényt, a Biztosítási Felügyelet támogatja majd, hogy rendelkezéseik szerint alkalmazzák. A 2008/260-os törvény megjelenése óta két és fél év telt el, és az első lakásbiztosítás megkötése óta is elmúlt több mint egy év, így nem lehet már szó a 33-as cikkelyben szereplő egy évről, hogy ezt hozzáadjuk az 2011. augusztus 5-i időponthoz. Egy szigorú értelmezés szerint ez azt jelentené, hogy minden alkalommal, amikor módosítják a felügyelet és a közigazgatási minisztérium által kidolgozott alkalmazási módszertant, újabb évvel tolódik az életbe ültetés, és így a végtelenségig halasztódna a jogszabály alkalmazása” – nyilatkozta pénteken Toncescu. A törvény kötelezővé teszi a lakásbiztosítás megkötését természeti csapásokra (földrengésre, földcsuszamlásra, árvízre), és a jogszabály az alkalmazási normák megjelenése után 90 nappal válik kötelezővé. A lakástulajdonosok az első évben kötelesek megkötni a biztosítást lakásukra.
A Közigazgatási és Belügyminisztérium bejelentette, hogy július 15-éig kell megkötni a biztosításokat,
értelmezésük szerint az első év letelt. A jogszabály azonban úgy is értelmezhető, hogy csak 2012 augusztusa után büntethetnek, mert a lakosság számára csak azt követően vált kötelezővé a biztosítás, hogy 2011. május 6-án a Hivatalos Közlönyben megjelent az alkalmazási módszertan.
Toncescu elmondta, a Biztosítási Felügyelet létrehoz egy egységes adatbázist, amelyben szerepelnek a kötelező és önkéntes lakásbiztosítások egyaránt, és ezt a helyi önkormányzatok rendelkezésére bocsátják. „Így a polgármesterek egyértelműen tudhatják majd, kinek van biztosítása és kinek nincs”, fejtette ki a felügyelet elnöke.
Jelen pillanatban a Romániában létező 8,4 millió lakás alig 40 százalékának van kötelező vagy önkéntes biztosítása természeti csapásokra. Az összes biztosításnak alig 7,4 százaléka (kb. 640 000 lakás) kötelező biztosítás. A kötelező biztosítás éves értéke 10-12 euró, az ingatlan típusától függően, és 10 000 illetve 20 000 euró közötti összegre nyújt fedezetet.
Jelen pillanatban 13 társaság forgalmaz kötelező lakásbiztosítást: az ABC Asigurări, Astra Asigurări, ARDAF, Carpatica Asig, Certasig, City Insurance, Credit Europe Asigurări, Euroins România, Generali, Grawe România, Groupama România, Platinum Asigurări és a Uniqa Asigurări.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!