Fotó: Rostás Szabolcs
Két és fél-, háromszorosára emelik a földgáz árát júliustól a legnagyobb romániai energiaszolgáltatók, többnyire az ukrajnai háborúval indokolva a drágítást. Ágazati illetékesek szerint lehetetlen megjósolni, miként alakul az energiahordozók ára a következő hónapokban.
2022. május 30., 07:432022. május 30., 07:43
Bukaresti kormányzati illetékesek lakosság-nyugtatásnak szánt nyilatkozatai ellenére feltartóztathatatlan az energiahordozók tavaly elkezdődött meredek drágulása Romániában. A hazai szolgáltatók a tavalyi év elején fogtak neki az áremelésnek, ami többek között azzal állt összefüggésben, hogy 2020 júliusától a földgáz, 2021 januárjától a villamos energia lakossági árát is liberalizálták, vagyis megszűntek az államilag szabályozott árak. A társaságok a világpiaci árak felfelé ívelésére hivatkozva előbb 15-20, majd 100-200 százalékos drágulást foganatosítottak, akadnak ugyanakkor szolgáltatók, amelyek jelenleg négy-ötszörös áron értékesítik a földgázt és a villamos energiát a másfél évvel ezelőtti tarifákhoz képest.
„A földgáz beszerzési árának az elmúlt időszakban tapasztalt folyamatos emelkedésére, a romániai energiapiac feltételeinek változására tekintettel társaságunk nem képes meghosszabbítani az Önnel kötött szerződést a jelenlegi kereskedelmi feltételek mellett” – szerepel az ügyfeleknek kiküldött szerződésmódosításban.
Ennek megfelelően az E.ON 2022 júliusától 0,653 lejes kilowattóránkénti áron (megawattóránként 653 lejért) értékesíti a földgázt, áfával együtt, ami a jelenleg érvényes 0,280 lej/kWh-ás tarifa ismeretében két és félszeres emelést jelent. Tudni kell, hogy a német tulajdonban lévő E.ON tavaly már megduplázta az energiahordozó árát ügyfelei számára.
Más fogyasztók esetében, akik az Engie-nél eddig 0,155 lej/kwh-ás áron kapták a földgázt, ennél is nagyobb, több mint háromszoros lesz az emelés. Ez a gázipari társaság ugyancsak a „piaci feltételek változásával”, a „rekord mértékű beszerzési árral”, továbbá az ukrajnai háborúval indokolja a drágítást, előrebocsátva, hogy egyáltalán nem lehet kiszámítani, lesz-e elegendő mennyiségű energiahordozó a következő télen.
Különben mindkét társaság felhívja ügyfelei figyelmét, hogy a bukaresti kormány jövő áprilisáig meghosszabbította a tavaly októberben foganatosított energiaár-kompenzációt, ennek megfelelően a földgázért legtöbb 0,31 lejt kell fizetniük kilowattóránként a háztartási fogyasztóknak. Ha viszont a kormány nem hosszabbítja meg jövőre is az árkorlátozást, a lakosságnak piaci áron kellene megvásárolnia az energiahordozót, ami rengeteg háztartás számára egyszerűen lehetetlen lesz.
„Olyan gyors változások mennek végbe a piacon, hogy a nemrég tett becsléseknek ma már semmi közük a valósághoz. Jelenleg például senki nem tudja felmérni az ukrajnai háború következményeinek mértékét” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Iuliana Pănescu, a Premier Energy társaság főosztályvezetője. Pănescu szerint „kristálygömb birtokában” sem lehet megjósolni, miként alakul 2023-ban az energiahordozók ára, meggyőződése ugyanakkor, hogy az „olcsó szolgáltatások kora lejárt”.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!