Fotó: Tánczos Barna/Facebook
A betétdíjas visszaváltási rendszer az elindítása utáni harmadik évben fog megfelelően olajozottan működni, amikor az újrahasznosítható csomagolások visszaváltási aránya eléri a 90–95 százalékos nyugat-európai szintet – jelentette ki egy keddi szakmai rendezvényen a környezetvédelmi miniszter.
2023. október 03., 13:592023. október 03., 13:59
Mircea Fechet emlékeztetett arra, hogy a rendszer működtetésével megbízott RetuRO vállalatnak nemcsak a visszaváltott fém-, üveg- és műanyag csomagolások időközönkénti begyűjtése a kötelessége, kezelési díjat is kell fizetnie a kiskereskedőknek, mert a csomagolások tárolása, mozgatása, őrzése számukra többletköltségekkel jár.
A miniszter elmondta, a kiskereskedők tudják, hogy november 30-tól beindul Romániában a visszaváltási rendszer, és pénzügyi erőfeszítésekkel járt számukra a felkészülés, amiért köszönettel tartozik nekik. Megjegyezte:
„Kell hozzá a polgároknak az az erőfeszítése is, hogy visszaváltsák azt a több mint hétmilliárd csomagolást, amelyik évente a romániai piacra kerül” – idézte a tárcavezető nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Mircea Fechet kedden részt vett egy bukaresti hipermarketben a betétdíjas visszaváltási rendszer tesztelésén.
Mint ismeretes, a rendszer lényege, hogy a romániai vásárlók 50 bani garanciát fizetnek november 30-tól az üzletekben a palackozott italokért (víz, üdítő, sör, bor, szeszesitalok). Ezt az összeget a pénztárblokk felmutatása nélkül is visszakapják, ha az italok csomagolását visszaváltják a kiskereskedőknél.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter csütörtökön kijelentette, hogy nem ért egyet a betétdíjas visszaváltási rendszer – a műanyag, fém és üveg italcsomagolások beváltása – bevezetésének három hónapos elhalasztásával.
Már csak három hónap áll az érintett hatóságok, gyártók, kereskedelmi egységek rendelkezésére, hogy előkészítsék Románia egyik legfontosabb környezetvédelmi projektjét, az egyutas italcsomagolások kötelező visszaváltási, betétdíjas rendszerét.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!