Fotó: Tánczos Barna/Facebook
A betétdíjas visszaváltási rendszer az elindítása utáni harmadik évben fog megfelelően olajozottan működni, amikor az újrahasznosítható csomagolások visszaváltási aránya eléri a 90–95 százalékos nyugat-európai szintet – jelentette ki egy keddi szakmai rendezvényen a környezetvédelmi miniszter.
2023. október 03., 13:592023. október 03., 13:59
Mircea Fechet emlékeztetett arra, hogy a rendszer működtetésével megbízott RetuRO vállalatnak nemcsak a visszaváltott fém-, üveg- és műanyag csomagolások időközönkénti begyűjtése a kötelessége, kezelési díjat is kell fizetnie a kiskereskedőknek, mert a csomagolások tárolása, mozgatása, őrzése számukra többletköltségekkel jár.
A miniszter elmondta, a kiskereskedők tudják, hogy november 30-tól beindul Romániában a visszaváltási rendszer, és pénzügyi erőfeszítésekkel járt számukra a felkészülés, amiért köszönettel tartozik nekik. Megjegyezte:
„Kell hozzá a polgároknak az az erőfeszítése is, hogy visszaváltsák azt a több mint hétmilliárd csomagolást, amelyik évente a romániai piacra kerül” – idézte a tárcavezető nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Mircea Fechet kedden részt vett egy bukaresti hipermarketben a betétdíjas visszaváltási rendszer tesztelésén.
Mint ismeretes, a rendszer lényege, hogy a romániai vásárlók 50 bani garanciát fizetnek november 30-tól az üzletekben a palackozott italokért (víz, üdítő, sör, bor, szeszesitalok). Ezt az összeget a pénztárblokk felmutatása nélkül is visszakapják, ha az italok csomagolását visszaváltják a kiskereskedőknél.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter csütörtökön kijelentette, hogy nem ért egyet a betétdíjas visszaváltási rendszer – a műanyag, fém és üveg italcsomagolások beváltása – bevezetésének három hónapos elhalasztásával.
Már csak három hónap áll az érintett hatóságok, gyártók, kereskedelmi egységek rendelkezésére, hogy előkészítsék Románia egyik legfontosabb környezetvédelmi projektjét, az egyutas italcsomagolások kötelező visszaváltási, betétdíjas rendszerét.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!