Fotó: Tánczos Barna/Facebook
A betétdíjas visszaváltási rendszer az elindítása utáni harmadik évben fog megfelelően olajozottan működni, amikor az újrahasznosítható csomagolások visszaváltási aránya eléri a 90–95 százalékos nyugat-európai szintet – jelentette ki egy keddi szakmai rendezvényen a környezetvédelmi miniszter.
2023. október 03., 13:592023. október 03., 13:59
Mircea Fechet emlékeztetett arra, hogy a rendszer működtetésével megbízott RetuRO vállalatnak nemcsak a visszaváltott fém-, üveg- és műanyag csomagolások időközönkénti begyűjtése a kötelessége, kezelési díjat is kell fizetnie a kiskereskedőknek, mert a csomagolások tárolása, mozgatása, őrzése számukra többletköltségekkel jár.
A miniszter elmondta, a kiskereskedők tudják, hogy november 30-tól beindul Romániában a visszaváltási rendszer, és pénzügyi erőfeszítésekkel járt számukra a felkészülés, amiért köszönettel tartozik nekik. Megjegyezte:
„Kell hozzá a polgároknak az az erőfeszítése is, hogy visszaváltsák azt a több mint hétmilliárd csomagolást, amelyik évente a romániai piacra kerül” – idézte a tárcavezető nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Mircea Fechet kedden részt vett egy bukaresti hipermarketben a betétdíjas visszaváltási rendszer tesztelésén.
Mint ismeretes, a rendszer lényege, hogy a romániai vásárlók 50 bani garanciát fizetnek november 30-tól az üzletekben a palackozott italokért (víz, üdítő, sör, bor, szeszesitalok). Ezt az összeget a pénztárblokk felmutatása nélkül is visszakapják, ha az italok csomagolását visszaváltják a kiskereskedőknél.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter csütörtökön kijelentette, hogy nem ért egyet a betétdíjas visszaváltási rendszer – a műanyag, fém és üveg italcsomagolások beváltása – bevezetésének három hónapos elhalasztásával.
Már csak három hónap áll az érintett hatóságok, gyártók, kereskedelmi egységek rendelkezésére, hogy előkészítsék Románia egyik legfontosabb környezetvédelmi projektjét, az egyutas italcsomagolások kötelező visszaváltási, betétdíjas rendszerét.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
szóljon hozzá!