Ötvenbanisokkal előcsalt környezettudatosság: tudnivalók a hamarosan életbe lépő betétdíjas rendszerről

Ötvenbanisokkal előcsalt környezettudatosság: tudnivalók a hamarosan életbe lépő betétdíjas rendszerről

Palackot a pénzért. A betétdíjas visszaváltás automaták révén is működhet

Fotó: Tánczos Barna/Facebook

Már csak három hónap áll az érintett hatóságok, gyártók, kereskedelmi egységek rendelkezésére, hogy előkészítsék Románia egyik legfontosabb környezetvédelmi projektjét, az úgynevezett egyutas italcsomagolások kötelező visszaváltási, betétdíjas rendszerét. A tervek szerint november 30. után életbe lépő új rendelkezések alaposan kihatnak a lakosság mindennapjaira is. Gyökeres mentalitásváltáson kell átesni, hiszen a pillepalackért, alumínium kólásdobozért, egyszerhasználatos sörös- vagy borosüvegért a jövőben pluszban fizetett 50-50 banikat – amelyek összege egy-egy nagybevásárláskor akár több tízlejesre duzzadhat – csak akkor kapjuk vissza, ha valamennyi italcsomagolást szépen, épen és üresen leadjuk egy bolti eladónak vagy egy automatának.

Páva Adorján

2023. szeptember 02., 10:032023. szeptember 02., 10:03

2023. szeptember 02., 10:092023. szeptember 02., 10:09

Az egyutas italcsomagolások romániai betétdíjas rendszerét kezelő RetuRO nevű társaság közzétette a visszaváltásban kulcsszerepet kapó automaták leírását, illetve az ezeknek helyet biztosító kereskedelmi egységekkel szemben támasztott elvárásokat. Az előrelépés is azt igazolja, hogy az érintett hatóságok, gyártók, viszonteladók valóban a nagyszabású újítás bevezetésére készülnek. Amelynek határideje – egy ideje – 2023. november 30., és egyre inkább úgy tűnik, hogy az illetékesek már nem akarnak újabb halasztást.

Merthogy természetesen nem ment zökkenőmentesen az évek óta tervezett, 2021 októberében kormányrendelet formájában is rögzített, átfogó környezetvédelmi beruházás megvalósítása.

Szűk két évvel ezelőtt még arról szólt a rendszer működését szabályozó tervezet – mely minisztériumközi egyeztetések során kapott végleges formát –, hogy az újra nem használható, elsődleges csomagolóanyagok betétdíjas rendszere 2022. október 1-től lép életbe.

Tánczos Barna korábbi környezetvédelmi miniszter még tavaly szeptemberben is tarthatónak vélte a határidőt – bár már akkor jelezte: „nincs olyan ország”, amely különböző okokból ne halasztotta volna el a bevezetését –, majd október elején bejelentette, idén november 30-ára módosította a kormány a szükséges beruházások befejezésének határidejét, ugyanis a háború zavart okozott a nemzetközi piacon, „ez kihatott a szállítási időkre és a becsült árakra is”.

korábban írtuk

„Elcsomagolták” a betétdíjas rendszer bevezetését
„Elcsomagolták” a betétdíjas rendszer bevezetését

Jövő év november 30-ára módosította a kormány a betétdíjas rendszer bevezetéséhez szükséges beruházások befejezésének határidejét. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kabinet.

Tánczos idén többször megerősítette, november 30-tól valóban beindul a betétdíjas rendszer, majd júliusban utódja, Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter is kitartott a dátum mellett. Utóbbi úgy fogalmazott:

ősztől Romániában működik majd Európa második legnagyobb betétdíjas visszaváltási rendszere, amely évi több mint hétmilliárd italcsomagolás (műanyag, üveg palackok és fémdobozok) visszaváltását teszi lehetővé – ennél többre csak a németországi rendszer képes.

korábban írtuk

Csak a megfelelő tájékoztatás segít a szelektív hulladékgyűjtés felpörgetésében a környezetvédelmi miniszter szerint
Csak a megfelelő tájékoztatás segít a szelektív hulladékgyűjtés felpörgetésében a környezetvédelmi miniszter szerint

Ősztől Romániában működik majd Európa második legnagyobb betétdíjas visszaváltási rendszere – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter pénteken Kolozsváron.

Na de miről is szól ez az egész? A vonatkozó kormányrendelet lényege, hogy a fogyasztóknak egységesen 50 bani betétdíjat kell fizetniük, amikor olyan terméket vásárolnak, ami elsődleges csomagolóanyagba van csomagolva. Ezt az összeget maradéktalanul visszakapják a vásárlók, amikor az üzleteknél, személyzet által vezetett gyűjtőpontokon vagy az erre a célra beüzemelt automatáknál leadják a visszaváltható csomagolásokat.

Galéria

Tudnivalók a tervek szerint november 30. után életbe lépő rendszerről

A rendelet az úgynevezett egyutas italcsomagolásokra, azaz pillepalackokra, üvegekre vagy alumínium dobozokra vonatkozik, tehát más élelmiszerek csomagolására – például tejesdobozokra vagy konzervekre – nem.

A rendelet szerint a gyártóknak és a viszonteladóknak kötelességük lesz begyűjteni és újrahasznosítani a műanyag palackokat, az üvegeket és az alumínium dobozokat. A betétdíjas rendszer a belföldön gyártott és az importált termékek csomagolóanyagaira egyaránt kiterjed. A gyártóknak kötelességük lesz az egyszer használatos, primer/elsődleges csomagolásokat megfelelő jelzéssel és vonalkóddal ellátni. A rendszer életbe lépésétől tilos olyan csomagolású terméket piacra dobni, amely a rendszerbe tartozik, de nincs ellátva ezekkel az adatokkal.

Az RMDSZ korábbi közleménye szerint a betétdíj egységesen 50 bani, ennyit kell a fogyasztó a termék árán kívül fizessen, amikor olyan terméket vásárol, ami primer/elsődleges csomagolóanyagba van csomagolva. Ezt az összeget maradéktalanul visszakapják a vásárlók, amikor a gyűjtőpontoknál leadják a visszaváltható csomagolásokat.

Galéria

Az egyszerhasználatos sörösüvegekre is érvényes a rendelkezés

Fotó: 123RF

A gyűjtőpontoknál a kereskedőknek kötelességük visszaváltani a csomagolóanyagot, anélkül, hogy a fogyasztók számlával bizonyítanák a vásárlás tényét, ugyanakkor nincs földrajzi megkötöttség sem, tehát Románia területén bárhol visszaválthatók a csomagolóanyagok, függetlenül attól, hogy az országban hol szerezték be a termékeket.

Emellett a gyűjtőpontok nyitva tartása meg kell egyezzen az üzlet működési idejével. A betétdíjat készpénzben, banki átutalás vagy vásárlási utalvány formájában is megkaphatják a fogyasztók. A HoReCa ágazatába tartozó kereskedők csak azokra a termékekre számíthatnak fel betétdíjat, amelyeket a kereskedelmi egységen kívül fogyasztanak el a vásárlók.

A betétdíjat a vevő nem kapja meg, ha a csomagoláson nincs rajta, nem látható vagy nem olvasható a betétdíjas rendszerbe tartozás jele; ha a csomagolás deformálódott, nem ép, piszkos vagy nincs teljesen kiürítve.

Galéria

A pillepalackok is visszaválthatók

Fotó: Haáz Vince

Romániában a rendszer előkészítője és kezelője a RetuRO nevű társaság, amelyet a környezetvédelmi minisztérium a sör-, az üdítőgyártók és a kiskereskedők képviselőivel közösen hozott létre. A társaság honlapján a minap közölt leírás szerint a kereskedelmi egységek által felállított automatáknak egyszerűen, közérthetően kell működniük. Ezek szkennelési módszerrel ismerik fel a 0,1–3 liter közötti űrtartalommal rendelkező, megfelelően címkézett, vonalkóddal ellátott italcsomagolásokat. Majd miután „elnyelik” az üveget, dobozt, nyomtatott számlát vagy elektronikus utalványt bocsátanak ki, amelyen a visszaváltott csomagolóanyagok száma, az ezekért járó összeg, a bolt, illetve a kibocsátó gép címe-azonosítója is szerepel.

Az automatáknak „okosnak” kell lenniük, azaz fel kell ismerniük, ha valami nincs rendben, a hibáról pedig tájékoztatniuk kell a klienst a megfelelő üzenettel, attól függően, hogy például felismerhetetlen formájú vagy el nem fogadott csomagolóanyagról, leolvashatatlan vonalkódról vagy folyadékot tartalmazó palackról, dobozról van szó. Az automatáknak tárolniuk kell a begyűjtött csomagolóanyagokról szóló információkat, és kommunikálniuk kell egy központi vezérléssel, amely összesíti az adatokat, illetve frissítéseket is közöl.

Ugyanakkor a begyűjtés megszervezésére kötelezett kereskedelmi egységek „kétkezi munkával” is lebonyolíthatják a visszaváltást, automaták beüzemelése csak a nagyobb áruházak számára érheti meg.

Galéria

Az alumínium dobozos üdítőkre is érvényesek az előírások

Fotó: Pixabay

A fenntartható, körforgásos gazdaság felé vezető út eddigi legnagyobb, legátfogóbb romániai beruházását – mely számára többek között csaknem félmilliárd lejes banki „zöldhitelt” kaptak a megvalósítók – természetesen az európai uniós környezetvédelmi elvárások is sürgették. Az EU előírásai szerint ugyanis a tagállamoknak 2025-re az italos PET-palackok legalább 77, 2029-re az összes italos műanyag palack legalább 90 százalékát elkülönítetten kell gyűjteniük.

Az úgynevezett kiterjesztett gyártói felelősség keretében a gyártóknak kell viselniük a gyűjtés és kezelés költségét is, de a legtöbb országban – tucatnyi tagállamban már működik – nekik kell gondoskodniuk a betétdíjas rendszer megszervezéséről és működtetéséről is. Emellett uniós előírás, hogy műanyag palackjaikat 2025-re legalább 25%-ban, 2030-ra legalább 30%-ban újra feldolgozott hulladékból kell készíteniük.

Mindehhez persze elengedhetetlen a lakosság aktív közreműködése, az embereket pedig pénzzel lehet „motiválni”, ezért tartják szükségesnek a betétdíj alkalmazását. És bizony máshol ez működik is.

Elég csak Szlovákiára tekinteni, ahol tavaly januárban kezdték meg az átállást a betétdíjas rendszerre, mely a PET-palackos és a fémdobozos üdítők körére terjed ki 0,1 és 3 literes űrtartalom között (kivéve a tejesflakonokat, a szörpöket és a szeszes italokat), a betétdíj pedig 15 cent.

A megengedett tavaly június végi határidőig már csak az ily módon visszaváltható csomagolások 0,1 százaléka nem felelt meg az előírásoknak, tehát a gyártók és kereskedők fél év alatt átálltak. Eközben a lakosság tavaly január és november között 787 millió betétdíjas csomagolást váltott vissza.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program