Fotó: Pál Árpád
Továbbra sem tudni, milyen formában veti ki újra a román környezetvédelmi minisztérium a gépkocsik környezetvédelmi bélyegilletékét.
2017. december 14., 11:432017. december 14., 11:43
Valamikor március–áprilisban jelenhet meg a gépjárművek bejegyzésekor kért környezetvédelmi bélyegilleték új formája Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter szerint, azt azonban, hogy miként fog kinézni az új regadó, még a szaktárca vezetője sem tudja.
– idézi Gavrilescut az Agerpres hírügynökség. A miniszter azt mondja, szeretnék csökkenteni a környezet szennyezését. „Nem tudom, miként fog kinézni a szennyező autók büntetésének a végső formája, de remélem, hogy jövő márciusban, az AFM költségvetésének az elfogadásáig sikerül azt véglegesíteni.
Cornel Brezuică, a Környezetvédelmi Alap elnöke november elején jelentette be, hogy az év végéig megvizsgálják, mennyi szén-dioxidot bocsátanak ki a 2017-es év során forgalomba írt gépkocsik, az adatot összevetik a 2016-os szinttel, és a környezetvédelmi minisztérium által létrehozott munkacsoport megvizsgálja a környezetre gyakorolt hatást.
Fotó: Boda L. Gergely
Brezuică különben szeptember elején arról beszélt, hogy a regadót helyettesítő új illetékről szóló tervezet kidolgozása előrehaladott állapotban van, de még több verzióról is zajlik az egyeztetés, így várhatóan az év végén kerül majd nyilvános vitára a törvénytervezet.
A Környezetvédelmi Alap vezetője szerint ugyanakkor létezhet egy harmadik megoldás, ami a kettő kombinálásból jön létre.
Mint ismeretes, a regisztrációs adót Románia 2007-es európai uniós csatlakozásakor vetették ki, amivel az akkori kormány azt szerette volna elérni, hogy miután megnyílnak a piacok, az ország ne váljon az EU autótemetőjévé. Az Európai Bizottság azonban az adó újragondolására késztette a kabinetet, és bár azóta számtalan formában és számtalan néven újra és újra kivetették, a jogszabályokat Brüsszel megannyiszor „elmeszelte”, az államot pedig arra kényszeríttették, hogy térítse meg a befizetett összegeket. A helyzet oda vezetett, hogy februártól teljesen felfüggesztették az adót, a kormány pedig sürgősségi kormányrendeletben írta elő, hogy az elmúlt tíz évben a regadó valamennyi formájában a lakosság által befizetett összegeket vissza kell adni.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!