Fotó: Pál Árpád
Továbbra sem tudni, milyen formában veti ki újra a román környezetvédelmi minisztérium a gépkocsik környezetvédelmi bélyegilletékét.
2017. december 14., 11:432017. december 14., 11:43
Valamikor március–áprilisban jelenhet meg a gépjárművek bejegyzésekor kért környezetvédelmi bélyegilleték új formája Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter szerint, azt azonban, hogy miként fog kinézni az új regadó, még a szaktárca vezetője sem tudja.
– idézi Gavrilescut az Agerpres hírügynökség. A miniszter azt mondja, szeretnék csökkenteni a környezet szennyezését. „Nem tudom, miként fog kinézni a szennyező autók büntetésének a végső formája, de remélem, hogy jövő márciusban, az AFM költségvetésének az elfogadásáig sikerül azt véglegesíteni.
Cornel Brezuică, a Környezetvédelmi Alap elnöke november elején jelentette be, hogy az év végéig megvizsgálják, mennyi szén-dioxidot bocsátanak ki a 2017-es év során forgalomba írt gépkocsik, az adatot összevetik a 2016-os szinttel, és a környezetvédelmi minisztérium által létrehozott munkacsoport megvizsgálja a környezetre gyakorolt hatást.
Fotó: Boda L. Gergely
Brezuică különben szeptember elején arról beszélt, hogy a regadót helyettesítő új illetékről szóló tervezet kidolgozása előrehaladott állapotban van, de még több verzióról is zajlik az egyeztetés, így várhatóan az év végén kerül majd nyilvános vitára a törvénytervezet.
A Környezetvédelmi Alap vezetője szerint ugyanakkor létezhet egy harmadik megoldás, ami a kettő kombinálásból jön létre.
Mint ismeretes, a regisztrációs adót Románia 2007-es európai uniós csatlakozásakor vetették ki, amivel az akkori kormány azt szerette volna elérni, hogy miután megnyílnak a piacok, az ország ne váljon az EU autótemetőjévé. Az Európai Bizottság azonban az adó újragondolására késztette a kabinetet, és bár azóta számtalan formában és számtalan néven újra és újra kivetették, a jogszabályokat Brüsszel megannyiszor „elmeszelte”, az államot pedig arra kényszeríttették, hogy térítse meg a befizetett összegeket. A helyzet oda vezetett, hogy februártól teljesen felfüggesztették az adót, a kormány pedig sürgősségi kormányrendeletben írta elő, hogy az elmúlt tíz évben a regadó valamennyi formájában a lakosság által befizetett összegeket vissza kell adni.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!