Idén nyáron szinten mindennapos volt, hogy repülőjáratokat töröltek vagy hosszú órákon át várakozniuk kellett az utasoknak
Fotó: Haáz Vince
Talán nem telt el nap a nyáron, amikor ne hallottuk/olvastuk volna, hogy repülőjáratokat töröltek, vagy éppen egyes gépek sokórás késéseket regisztráltak. Szakemberek szerint ugyan a csúcsszezon lecsengésével jobb lesz a helyzet, a hűvösebb napok beköszöntével is sokan kelnek útra. Ha pedig késne a gép, vagy egyenesen törölnék a repülőjáratot, jó tudni, milyen lehetőségek léteznek jogorvoslatra anélkül, hogy egy behajtónak tetemes összeget kellene lepengetni. Ebben nyújt segítséget a friss útmutató.
2024. szeptember 19., 19:052024. szeptember 19., 19:05
2024. szeptember 19., 21:002024. szeptember 19., 21:00
Kár a behajtással foglalkozó cégnek fizetni, amennyiben kártérítést szeretnénk kicsikarni, ha törölték a repülőjáratunkat vagy késett a gép, amikor ingyen is jogorvoslatot kaphatunk – irányítja rá a figyelmet friss tájékoztatójában az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC). Amely többek között az Európai Bizottság által társfinanszírozott Európai Fogyasztói Központok Hálózata független irányítású irodák hálózatát (esetünkben ECC Románia) jelöli meg – önmagán kívül – olyan intézményként, amely úgy lép fel az érdekünkben, hogy nekünk ezért nem kell fizetnünk.
A repülőjárat törlése vagy késés által érintett utasoknak ingyenes jogorvoslatot nyújt a fogyasztóvédelem
Fotó: Haáz Vince
A fogyasztói jogok megfelelőbb védelme érdekében a szakhatóság ugyanakkor több ajánlást is megfogalmazott a repülővel utazni szándékozó polgárok számára. A tájékoztatás egyebek mellett aláhúzza:
ez ugyanis segít elkerülni az esetleges rejtett díjakat vagy költségeket, és lehetővé teszi, hogy a fogyasztók a menetrend szerinti járatokkal kapcsolatos negatív élmények esetén közvetlenül kártérítést igényeljenek.
Alex Tăgurean kolozsvári pilóta elmagyarázta egy videóban, hogy miért késnek a nyári hónapokban többet a repülőgépek.
A fogyasztóvédelem összefoglalója szerint az alábbi jogok illetik meg az utasokat a menetrend szerinti légi közlekedéssel kapcsolatos események esetén:
A dolgozók sztrájkja miatt csütörtökön megbénult Belgium második legnagyobb utasforgalmú repülőtere, a charleroi-i repülőtér, minden járatot töröltek – közölte az RTBF közszolgálati média.
A fogyasztóvédelem ugyanakkor azt tanácsolja a pórul járt utasoknak, hogy először próbáljanak meg békés úton, közvetlenül megegyezni a légitársasággal. Ha ez nem lehetséges, vagy ha jogaikat nem tartják tiszteletben, panaszt nyújthatnak be az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság honlapján elérhető online űrlapon keresztül, vagy az ECC Románia honlapján elérhető űrlapon keresztül, az egyes intézmények hatáskörétől függően, a hatályos jogszabályoknak megfelelően.
Akár 30 százalékos illetéket is felszámolhatnak a behajtók a késések vagy repülőjárat-törlések miatt kártérítésért folyamodó utasoknak
Fotó: Haáz Vince
– hangsúlyozza a román fogyasztóvédelem tájékoztatása.
„Ha Ön igénybe vett egy kárrendezési céget, és a kárigénye még mindig függőben van, és a szerződés érvényes, az ANPC vagy az Európai Fogyasztói Központ (ECC Románia) nem avatkozhat be. Ahhoz, hogy az ANPC vagy a ECC Romániai felvehesse a követelést, a fogyasztónak fel kell mondania a kárrendező céggel kötött szerződést” – tanácsolja egyúttal a fogyasztóvédelem.
Amióta a fapados légitársaságok térhódítása nyomán polgárok széles köre számára elérhetővé vált a repülés, az utazni vágyók akár hónapokig is lesik, hogyan tudják a legolcsóbban beszerezni a repülőjegyet az áhított célpont felé. Kisokos utazni vágyóknak.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
szóljon hozzá!