Idén nyáron szinten mindennapos volt, hogy repülőjáratokat töröltek vagy hosszú órákon át várakozniuk kellett az utasoknak
Fotó: Haáz Vince
Talán nem telt el nap a nyáron, amikor ne hallottuk/olvastuk volna, hogy repülőjáratokat töröltek, vagy éppen egyes gépek sokórás késéseket regisztráltak. Szakemberek szerint ugyan a csúcsszezon lecsengésével jobb lesz a helyzet, a hűvösebb napok beköszöntével is sokan kelnek útra. Ha pedig késne a gép, vagy egyenesen törölnék a repülőjáratot, jó tudni, milyen lehetőségek léteznek jogorvoslatra anélkül, hogy egy behajtónak tetemes összeget kellene lepengetni. Ebben nyújt segítséget a friss útmutató.
2024. szeptember 19., 19:052024. szeptember 19., 19:05
2024. szeptember 19., 21:002024. szeptember 19., 21:00
Kár a behajtással foglalkozó cégnek fizetni, amennyiben kártérítést szeretnénk kicsikarni, ha törölték a repülőjáratunkat vagy késett a gép, amikor ingyen is jogorvoslatot kaphatunk – irányítja rá a figyelmet friss tájékoztatójában az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC). Amely többek között az Európai Bizottság által társfinanszírozott Európai Fogyasztói Központok Hálózata független irányítású irodák hálózatát (esetünkben ECC Románia) jelöli meg – önmagán kívül – olyan intézményként, amely úgy lép fel az érdekünkben, hogy nekünk ezért nem kell fizetnünk.
A repülőjárat törlése vagy késés által érintett utasoknak ingyenes jogorvoslatot nyújt a fogyasztóvédelem
Fotó: Haáz Vince
A fogyasztói jogok megfelelőbb védelme érdekében a szakhatóság ugyanakkor több ajánlást is megfogalmazott a repülővel utazni szándékozó polgárok számára. A tájékoztatás egyebek mellett aláhúzza:
ez ugyanis segít elkerülni az esetleges rejtett díjakat vagy költségeket, és lehetővé teszi, hogy a fogyasztók a menetrend szerinti járatokkal kapcsolatos negatív élmények esetén közvetlenül kártérítést igényeljenek.
Alex Tăgurean kolozsvári pilóta elmagyarázta egy videóban, hogy miért késnek a nyári hónapokban többet a repülőgépek.
A fogyasztóvédelem összefoglalója szerint az alábbi jogok illetik meg az utasokat a menetrend szerinti légi közlekedéssel kapcsolatos események esetén:
A dolgozók sztrájkja miatt csütörtökön megbénult Belgium második legnagyobb utasforgalmú repülőtere, a charleroi-i repülőtér, minden járatot töröltek – közölte az RTBF közszolgálati média.
A fogyasztóvédelem ugyanakkor azt tanácsolja a pórul járt utasoknak, hogy először próbáljanak meg békés úton, közvetlenül megegyezni a légitársasággal. Ha ez nem lehetséges, vagy ha jogaikat nem tartják tiszteletben, panaszt nyújthatnak be az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság honlapján elérhető online űrlapon keresztül, vagy az ECC Románia honlapján elérhető űrlapon keresztül, az egyes intézmények hatáskörétől függően, a hatályos jogszabályoknak megfelelően.
Akár 30 százalékos illetéket is felszámolhatnak a behajtók a késések vagy repülőjárat-törlések miatt kártérítésért folyamodó utasoknak
Fotó: Haáz Vince
– hangsúlyozza a román fogyasztóvédelem tájékoztatása.
„Ha Ön igénybe vett egy kárrendezési céget, és a kárigénye még mindig függőben van, és a szerződés érvényes, az ANPC vagy az Európai Fogyasztói Központ (ECC Románia) nem avatkozhat be. Ahhoz, hogy az ANPC vagy a ECC Romániai felvehesse a követelést, a fogyasztónak fel kell mondania a kárrendező céggel kötött szerződést” – tanácsolja egyúttal a fogyasztóvédelem.
Amióta a fapados légitársaságok térhódítása nyomán polgárok széles köre számára elérhetővé vált a repülés, az utazni vágyók akár hónapokig is lesik, hogyan tudják a legolcsóbban beszerezni a repülőjegyet az áhított célpont felé. Kisokos utazni vágyóknak.
A korábbi 3,4 százalékról 2,8 százalékra módosította az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság. A kormány a GDP 6,94 százalékára módosította a 2024-re tervezett 5 százalékos államháztartási hiányt.
Akár havi 200 euróval is többe kerülhetnek a romániai nagyvárosokban az albérletek, ha a bérlő új építésű tömbházban található lakást akar választani.
Az idei első hat hónapban több mint 965 ezer külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 3 milliárd lejt, fejenként 3100 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.
Jelentős beruházásra készül az Electrica áramszolgáltató Erdélyben: 22 millió euró értékben épít villamosenergia-tároló akkumulátort a Maros megyei Gyulakután.
Az országos iparfejlesztési terv a kormány legfontosabb, körülbelül kétmilliárd eurós gazdaságélénkítő csomagja – jelentette ki a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu.
Idén októberben egymilliárd euró földalapú és tenyészállatok után járó agrártámogatást fizet ki a bukaresti mezőgazdasági minisztérium a gazdák számára, húsz százalékkal többet, mint a korábbi években.
Az Európai Unióban a júliusi 2,8 százalékról augusztusban 2,4 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – közölte az Eurostat szerdán.
Lejtmenetbe kapcsoltak szeptemberben az üzemanyagárak a romániai töltőállomásokon: a szerdai immár a hetedik árcsökkentés volt ebben a hónapban, így jelenleg a jövedéki adó július elsejei emelése előtti szinten tankolhatunk a piacvezető hálózat kútjainál.
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
szóljon hozzá!