Hét hónap késéssel adják át a Lugos–Déva-autópálya 3-as és 4-es szakaszát – most már biztos, hogy a május 27-ére kitűzött határidő helyett leghamarabb decemberben avathatják a sztrádaszakaszokat.
2016. április 18., 19:522016. április 18., 19:52
2016. április 18., 20:072016. április 18., 20:07
„Jelenleg a kivitelezési szakaszban tartanak. A 3-as szakasz 43,08 százalékban készült el, a 4-es pedig 44,7 százalékban. Becsléseink szerint 2016 decemberére elkészülnek” – nyilatkozták az Economica.net gazdasági portálnak az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság (CNADNR) nevük elhallgatását kérő képviselői.
A Lugos–Déva- sztráda 3-as szakasza 21 kilométeres, a kivitelezésre pedig 580 millió lejt irányoztak elő. A munkálatok 2013 novemberében rajtoltak, az építési jogokat a Teloxim Con Kft. – COMSA Rt. – Aldesa Construcciones Rt. – Arcadis Eurometudes Rt. társulás nyerte el. A 22 kilométeres 4-es szakasz eközben a tervek szerint 420 millió lejből készül el. A munkálatokat itt is 2013 novemberében kezdte el a Tehnostrade – Spedition UMB társulás.
A Lugos–Déva-autópálya a dél-erdélyi sztráda, vagyis a IV-es páneurópai folyosó részét képezi, ami Németországból indul, és Prága, Bécs, Pozsony, majd Budapest érintésével Nagylaknál lép be Romániába. Ezt követően Aradon, Déván, Szászvároson, Nagyszebenen át ér Bukarestbe, majd Konstancánál megy tovább egészen Isztambulig.
Az Aradot Temesvárral összekötő 1-es szakaszt még 2013 végén átadták. Ez egyébként 32,25 kilométer hosszú, összesen 482,8 millió lejt (135,43 millió euró) fordítottak a megépítésére. A 28 kilométeres 2-es szakasz mintegy 40 százalékban van kész az útügyi hatóság honlapján közzétett információk szerint.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!