Pénteken indul az állampapírok kibocsátása a FIDELIS-program keretében
Fotó: Románia pénzügyminisztériuma
Mostantól havi rendszerességgel jegyezhetők az állampapírok a FIDELIS-program keretében, amelynek idei első kiadása pénteken indul – jelentette be csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter. A tárcavezető szerint a költségvetési hiány finanszírozásának legjobb módja az állampapírok vásárlása.
2025. február 06., 19:172025. február 06., 19:17
2025. február 06., 19:422025. február 06., 19:42
Február 7. és 14. között a 18. életévüket betöltött természetes személyek lej és euró alapú FIDELIS állampapírokat jegyezhetnek. A lejalapú állampapírok névértéke 100 lej, az euróalapúaké 100 euró, ezek minimum 5000 lej, illetve 1000 euró értékben jegyezhetők. Akik FIDELIS állampapírt szeretnének vásárolni, a következő bankoknál tehetik meg: BT Capital Partners & Banca Transilvania, Banca Comercială Română, B.R.D. – Groupe Société Générale, Alpha Bank és a Tradeville brókercég a Libra Bankkal partnerségben.
A véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez, az általuk megvásárolható egyéves futamidejű kötvények 7,95% százalékot kamatoznak. További előny a véradóknak, hogy a minimális jegyzési küszöb esetükben 500 lejre csökken (az általános 5.000 lej helyett). Azok jogosultak a kedvezményes feltételekre, akik 2024. szeptember 1. után adtak vért. A lakossági állampapírokból származó jövedelem egyébként nem adóköteles.
Tánczos Barna közölte, a lakosság számára az államkötvények vásárlása biztonságos és előnyös, az állam számára pedig a költségvetési hiány finanszírozásának legjobb módja, hiszen így a kötvények után fizetett kamat közvetlenül az állampolgárokhoz kerül vissza. „A pénzügyi előnyök mellett a véradást is ösztönözzük, hiszen magasabb kamatot kaphatnak azok a FIDELIS állampapírvásárlók, akik vért adnak” – nyilatkozta a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő RMDSZ-es pénzügyminiszter.
A FIDELIS-program útmutatója itt érhető el: https://mfinante.gov.ro/web/trezor/ghid-fidelis-online
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
szóljon hozzá!