Pénteken indul az állampapírok kibocsátása a FIDELIS-program keretében
Fotó: Románia pénzügyminisztériuma
Mostantól havi rendszerességgel jegyezhetők az állampapírok a FIDELIS-program keretében, amelynek idei első kiadása pénteken indul – jelentette be csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter. A tárcavezető szerint a költségvetési hiány finanszírozásának legjobb módja az állampapírok vásárlása.
2025. február 06., 19:172025. február 06., 19:17
2025. február 06., 19:422025. február 06., 19:42
Február 7. és 14. között a 18. életévüket betöltött természetes személyek lej és euró alapú FIDELIS állampapírokat jegyezhetnek. A lejalapú állampapírok névértéke 100 lej, az euróalapúaké 100 euró, ezek minimum 5000 lej, illetve 1000 euró értékben jegyezhetők. Akik FIDELIS állampapírt szeretnének vásárolni, a következő bankoknál tehetik meg: BT Capital Partners & Banca Transilvania, Banca Comercială Română, B.R.D. – Groupe Société Générale, Alpha Bank és a Tradeville brókercég a Libra Bankkal partnerségben.
A véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez, az általuk megvásárolható egyéves futamidejű kötvények 7,95% százalékot kamatoznak. További előny a véradóknak, hogy a minimális jegyzési küszöb esetükben 500 lejre csökken (az általános 5.000 lej helyett). Azok jogosultak a kedvezményes feltételekre, akik 2024. szeptember 1. után adtak vért. A lakossági állampapírokból származó jövedelem egyébként nem adóköteles.
Tánczos Barna közölte, a lakosság számára az államkötvények vásárlása biztonságos és előnyös, az állam számára pedig a költségvetési hiány finanszírozásának legjobb módja, hiszen így a kötvények után fizetett kamat közvetlenül az állampolgárokhoz kerül vissza. „A pénzügyi előnyök mellett a véradást is ösztönözzük, hiszen magasabb kamatot kaphatnak azok a FIDELIS állampapírvásárlók, akik vért adnak” – nyilatkozta a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő RMDSZ-es pénzügyminiszter.
A FIDELIS-program útmutatója itt érhető el: https://mfinante.gov.ro/web/trezor/ghid-fidelis-online
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!