2011. október 26., 10:122011. október 26., 10:12
Országos szinten havonta átlag 1455 lejt visz haza egy alkalmazott, Kovászna megyében átlag 700–750 lejt kapnak kézbe a munkavállalók. Kelemen Tibor kifejtette, megyeszinten 3880 kereskedelmi társaság mintegy 48 ezer munkakönyves alkalmazottat foglalkoztat, akiknek összesen 57 millió lejt fizetnek ki egy hónapban. A szakember szerint az alacsony bérek azzal magyarázhatók, hogy kevés az állásajánlat, magas a munkanélküliség, a munkaerő nem megfelelően képzett.
„Elképzelhetőnek tartom, hogy a munkaadók egymás között egyeztetnek a bérekről, és minden cég egyformán alacsony fizetést kínál, ugyanakkor a munkavállalók többsége aláírja az egyéni munkaszerződést, és elfogadja, hogy minimálbérért dolgozzon” – vélekedett Kelemen Tibor. Mint tájékoztatott, Kovászna megyében mindössze néhány tucat alkalmazott keres 2000 lejnél többet, ők a magánszférában dolgoznak.
Az igazgató szerint szerencse kell egy jól fizető állás megszerzéséhez, azonkívül nem árt, ha a pályázó tudja kezelni a számítógépet, idegen nyelveket beszél, gépkocsit vezet, és a már meglevő kapcsolatrendszerét is kamatoztatni tudja az új munkahelyén.
Kovászna megyéből az elmúlt években sokan ingáztak a szomszédos Brassó megyébe, ahol például a kereskedelemben is magasabbak voltak a fizetések, azonban egyre többen lemondanak erről, mert kiegyenlítődtek a bérek, és a különbözetből már nem lehet fedezni az ingázás költségeit, és nem térül meg az utazással eltöltött idő. Kovászna megyében jelenleg 7,75 százalékos a munkanélküliség, a több mint 7000 háromszéki állástalan közül 5000 nem kap munkanélküli-segélyt. A helyzet az elmúlt egy év alatt javult, hiszen tavaly októberben 10,58 százalékos volt a háromszéki munkanélküliség. Kelemen Tibor elmondta, több mint 1300 háromszéki már több mint két éve állástalan, a tartósan munkanélküliek többsége analfabéta és roma nemzetiségű.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.