A rendelet módosítására vonatkozóan rengeteg indítvány érkezett, ezek megvitatását a jövő héten folytatják.
Módosítási indítványok özöne miatt halasztotta el kedden a szenátus költségvetési bizottsága a hírhedt 114-es sürgősségi kormányrendelet megvitatását. Az RMDSZ is több ponton változtatna. A kormánykoalícióban továbbra sincs egyetértés.
2019. február 20., 08:202019. február 20., 08:20
2019. február 20., 08:312019. február 20., 08:31
Miközben úgy tűnik, hogy a szociálliberális kormánykoalíciót alkotó pártok között sincs egyetértés a hírhedt 2018/114-es sürgősségi kormányrendelet kapcsán, elhalasztották kedden a szenátus költségvetési bizottságában az adóügyi intézkedéseket kivető jogszabályról szóló jelentés elkészítését.
Az már hetek óta látszik, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD), illetve a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) vezetői között nincs egyetértés a kapzsisági adót és más pluszterheket kivető intézkedéscsomagról.
sőt nemrég ő maga tett javaslatot arra, hogy mondjon le a kormány az energetikai cégek sarcáról. És bő egy héttel ezelőtt úgy tűnt, hogy Viorica Dăncilă miniszterelnököt meggyőzte, legalábbis Tăriceanu elmondása szerint Dăncilă egyetértett azzal, hogy az túlzó, ezért meg kell vizsgálni. Az ALDE-elnök pedig ezt úgy magyarázta:
A kormányfő továbbra is rugalmasan kezelte az ügyet, még hétfőn is arról beszélt, hogy összehívta kabinetje összes miniszterét, hogy egyeztessenek a 2018/114-es számú, adóügyi sürgősségi kormányrendelet körül felmerülő gondokról, és arról, hogy milyen módosításokat kell kieszközölni. Leszögezte: a módosítás nem jelenti azt, hogy a kormány feladja.
Nem ilyen rugalmas azonban Liviu Dragnea PSD-elnök. Mint a módosítás lehetőségét firtató újságírói kérdésre hétfőn leszögezte, nem lesz módosítás egyik percről a másikra. „A rendelet módosítása? Csak úgy egy módosítás, egyszerűen nem” – szögezte le a sajtósok kérdésére.
Az ellenzéki alakulatok közben fennhangon bírálják a kormánynak ezt az intézkedéscsomagját is, és annak visszavonását vagy több ponton történő módosítását kérik. Mint Tánczos Barna szenátor, a felsőház költségvetési bizottságának RMDSZ-es tagja kedden a Krónika megkeresésére elmondta,
ezért a keddi ülésen az a döntés született, hogy ezek megvitatását a jövő héten folytatják. A módosító indítványokat ugyanakkor a héten a pénzügyminisztérium szakemberei is átnézik, hogy a vita során véleményt tudjanak mondani, ne kelljen helyben elemezniük az indítványok hatását.
Tánczos kérdésünkre arra is kitért, hogy az RMDSZ folyamatosan egyeztet a rendelet kapcsán a szakemberekkel, az önkormányzati vezetőkkel, és már biztos, hogy több területen mindenképpen módosító javaslatokat nyújtanak be, mielőtt a rendelet törvényerőre emelkedik. Mint részletezte, a rendeletben az építőipar támogatása kapcsán nem elég pontos a megfogalmazás, ezért annak érdekében, hogy könnyítsék az előírások alkalmazását, tisztázni szeretnék a törvényben, milyen feltételeket kell teljesítenie egy cégnek, hogy kedvezményezett lehessen, és hogy az alkalmazottai közül kikre érvényes a kötelező 3000 lejes ágazati minimálbér, hiszen nemcsak építőmunkásokat foglalkoztatnak, hanem adminisztratív személyzetük is van, takarítók, kapusok is dolgoznak a vállalatoknál. „Ezek a kérdések nincsenek pontosítva a sürgősségi rendeletben” – szögezte le Táncos Barna. Hozzáfűzte: a helyi önkormányzatokban
hiszen egy utolsó pillanatban meghozott döntéssel „zsákutcába vitték” az önkormányzatokat, a rendeletben kötelezve ezeket, hogy a maximális adókulcsokat alkalmazzák, amennyiben 2018-ban nem igazították az inflációhoz az adóértékeket. Ez esetben legalább halasztást javasol a szövetség. Arról ugyanakkor még egyeztetnek, hogy a bank- és energiaszektorra vonatkozó cikkelyek esetében milyen módosításokat nyújt be az RMDSZ. „Vannak még vitatott kérdések, de az már biztos, hogy javasoljuk: a távfűtés esetében is alkalmazzák a szabályozott gázárat” – mondta el érdeklődésünkre Tánczos Barna.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!