„Egyértelmű, hogy pénzt mosni úgy lehet, ha készpénzt forgatnak, hiszen a banki utalással erre nincs lehetőség.”
Fotó: Pixabay.com
A napokban futótűzként terjedt a hír a vállalkozói körökben, hogy jár le a határidő, amíg a cégtulajdonosok, vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek kötelesek nyilatkozni arról, hogy a tevékenységüknek ki a valós kedvezményezettje.
2020. január 28., 14:342020. január 28., 14:34
Nyilatkozni csak online lehet, ám épp a határidő lejárta előtt nem működött, folyamatosan fagyott le a Pénzmosás Elleni Országos Hivatal (ONPCSB) honlapja, ahol be kellett volna jelentkezni. Utólag a hivatal a hivatalos oldalán közzétett egy értesítést, hogy a január 21-ei határidő után is be lehet jelentkezni. A lapunk által megszólaltatott szakemberek felhívják a figyelmet, hogy nem tájékoztatnak arról, van-e újabb határidő, és valójában minden alap nélkül felülírnak egy érvényben levő törvényt a határidő meghosszabbításával.
A bejelentési kötelezettséget a tavaly júliusban megjelent 2019/129-es pénzmosásellenes törvény írja elő, és ebben 180 napos határidőt szabnak meg a bejelentkezésre – hívja fel a figyelmet Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott,
„Egyértelmű, hogy pénzt mosni úgy lehet, ha készpénzt forgatnak, hiszen a banki utalással erre nincs lehetőség. A nyilatkozatra azért van szükség, hogy kijelöljék, a cégen belül ki felügyeli a pénzmozgásokat, vagy ki kezeli a kifizetéseket, tehát ha felmerül a pénzmosás gyanúja, vagy annak az eshetősége, hogy a pénz bűnszövetkezetekhez, terroristaszervezetekhez kerül, kit kell felelősségre vonni” – ecsetelte lapunk megkeresésére a szakértő.
– pontosított megkeresésünkre Debreczeni János sepsiszentgyörgyi adószakértő. Rámutatott, a kifizetések szabályozása már eleve előírja, hogy a cégeknek egy számlára egy másik cégnek legtöbb ötezer lejt, magánszemélynek tízezer lejt fizethetnek ki, a többit bankon kötelesek utalni. A különbség az, hogy a szabályozás figyelmen kívül hagyása eddig csak adminisztratív szankciókat vont maga után, a pénzmosásra vonatkozó törvény megszegése viszont már bűncselekménynek számít. Debreczeni János amúgy azt mondja, egyelőre csak azoknak a cégeknek kell bejelentkezniük, melyek a pénzmozgást átlátják, ők kötelesek kijelölni cégen belül egy személyt, aki a gyanús mozgásokat jelenti. Példaként a könyvelési cégeket említette.
Édler András ugyanakkor arra is felhívja a figyelmünket, hogy a törvénybe bekerült egy cikkely, miszerint azok a cégek és vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek is kötelesek nyilatkozni, akik tízezer euró feletti készpénzforgalmat valósítanak meg, abban az esetben is, ha a pénzmozgás több részletben történik. „Ebből származott a félreértés, hiszen ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek, akinek éves készpénzforgalma meghaladja a 10 ezer eurót – például minden kis vidéki bolttulajdonosnak –, be kell jelentkeznie, hanem csak azoknak, akiknek egy számlájára ekkora összeg érkezik” – részletezte a gazdasági szakértő.
Leszögezte egyúttal, hogy a jogszabály zavaros. Ugyanakkor meglátása szerint az is értelmezhetetlen, hogy a hivatal oldalára kiírták, nem kell betartani a határidőt, hiszen egy intézmény nem írhat felül egy hatályos jogszabályt, még akkor sem, ha rá vonatkozik.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!