„Egyértelmű, hogy pénzt mosni úgy lehet, ha készpénzt forgatnak, hiszen a banki utalással erre nincs lehetőség.”
Fotó: Pixabay.com
A napokban futótűzként terjedt a hír a vállalkozói körökben, hogy jár le a határidő, amíg a cégtulajdonosok, vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek kötelesek nyilatkozni arról, hogy a tevékenységüknek ki a valós kedvezményezettje.
2020. január 28., 14:342020. január 28., 14:34
Nyilatkozni csak online lehet, ám épp a határidő lejárta előtt nem működött, folyamatosan fagyott le a Pénzmosás Elleni Országos Hivatal (ONPCSB) honlapja, ahol be kellett volna jelentkezni. Utólag a hivatal a hivatalos oldalán közzétett egy értesítést, hogy a január 21-ei határidő után is be lehet jelentkezni. A lapunk által megszólaltatott szakemberek felhívják a figyelmet, hogy nem tájékoztatnak arról, van-e újabb határidő, és valójában minden alap nélkül felülírnak egy érvényben levő törvényt a határidő meghosszabbításával.
A bejelentési kötelezettséget a tavaly júliusban megjelent 2019/129-es pénzmosásellenes törvény írja elő, és ebben 180 napos határidőt szabnak meg a bejelentkezésre – hívja fel a figyelmet Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott,
„Egyértelmű, hogy pénzt mosni úgy lehet, ha készpénzt forgatnak, hiszen a banki utalással erre nincs lehetőség. A nyilatkozatra azért van szükség, hogy kijelöljék, a cégen belül ki felügyeli a pénzmozgásokat, vagy ki kezeli a kifizetéseket, tehát ha felmerül a pénzmosás gyanúja, vagy annak az eshetősége, hogy a pénz bűnszövetkezetekhez, terroristaszervezetekhez kerül, kit kell felelősségre vonni” – ecsetelte lapunk megkeresésére a szakértő.
– pontosított megkeresésünkre Debreczeni János sepsiszentgyörgyi adószakértő. Rámutatott, a kifizetések szabályozása már eleve előírja, hogy a cégeknek egy számlára egy másik cégnek legtöbb ötezer lejt, magánszemélynek tízezer lejt fizethetnek ki, a többit bankon kötelesek utalni. A különbség az, hogy a szabályozás figyelmen kívül hagyása eddig csak adminisztratív szankciókat vont maga után, a pénzmosásra vonatkozó törvény megszegése viszont már bűncselekménynek számít. Debreczeni János amúgy azt mondja, egyelőre csak azoknak a cégeknek kell bejelentkezniük, melyek a pénzmozgást átlátják, ők kötelesek kijelölni cégen belül egy személyt, aki a gyanús mozgásokat jelenti. Példaként a könyvelési cégeket említette.
Édler András ugyanakkor arra is felhívja a figyelmünket, hogy a törvénybe bekerült egy cikkely, miszerint azok a cégek és vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek is kötelesek nyilatkozni, akik tízezer euró feletti készpénzforgalmat valósítanak meg, abban az esetben is, ha a pénzmozgás több részletben történik. „Ebből származott a félreértés, hiszen ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek, akinek éves készpénzforgalma meghaladja a 10 ezer eurót – például minden kis vidéki bolttulajdonosnak –, be kell jelentkeznie, hanem csak azoknak, akiknek egy számlájára ekkora összeg érkezik” – részletezte a gazdasági szakértő.
Leszögezte egyúttal, hogy a jogszabály zavaros. Ugyanakkor meglátása szerint az is értelmezhetetlen, hogy a hivatal oldalára kiírták, nem kell betartani a határidőt, hiszen egy intézmény nem írhat felül egy hatályos jogszabályt, még akkor sem, ha rá vonatkozik.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!