2011. december 05., 07:352011. december 05., 07:35
„Örömünkre szolgál, hogy sikerült véget vetni a Sterling és a román kormány közötti vitáknak, az engedélyek birtokában a Sterling és partnerei hamarosan megkezdhetik a kutató- és kitermelőmunkálatokhoz szükséges eszközök beszerzését. A szénhidrogének kiaknázása hosszas előkészületeket igényelnek, a fúrásokat várhatóan 2012 második felében kezdhetjük majd el” – fogalmazott Beacom. Hozzátette: az RPS Energy tanácsadó cég becslése szerint a Midia és a Pelikán övezetekben található Ana és Doina lelőhelyekből akár 32 milliárd köbméter fölgáz és 310 millió hordó kőolaj is kiaknázható.
A homályba vesző történet még a kilencvenes évek elején kezdődött, amikor a Petre Roman vezette kormány az akkor még állami tulajdonban lévő Rompetrolra ruházta a fekete-tengeri kiaknázási jogokat. Egy évvel később az állami cég a kormány felhatalmazásával 30 évre átruházta jogait a brit Enterprise Oil Exploration Ltd.-re és a kanadai Canadianoxy Ltd-re. Miután a Petromot privatizálták, a talajkincsek kiaknázásának felügyeleti jogait az ANRM vette át, ekkor került képbe a Sterling. A kanadai cég egy offshore vállalaton keresztül szerezte meg, majd ruházta át a jogokat romániai leányára, a Midia Resources Kft.-re.
A botrány azonban csak 2009. robbant, ekkor derült ugyanis ki az Emil Boc vezette kabinet számára, hogy az Ukrajnától a hágai döntést követően frissen megszerzett 9700 négyzetkilométeres kiterjedésű fekete-tengeri kontinentális talapzat és a Kígyó-sziget alatt rejlő szénhidrogénkincs egy részének kitermelési joga idegen kézben, azaz a Midia Resources birtokában van. A kormányfő mindent megpróbált, hogy Románia számára az előző kormány által aláírt koncessziós szerződést semmisé nyilvánítsa. Călin Popescu-Tăriceanu előző kormányfőt egyesen azzal vádolta, hogy az ANRM akkori elnökével, Bogdan Găbudeanuval együttműködve, mandátumának utolsó napjaiban játszotta a kanadaiak kezére a kitermelési jogokat, még azelőtt, hogy a bíróság Románia javára döntött volna. Găbudeanut még 2009 februárjában menesztették.
Tăriceanu rágalmazásért tavaly nyáron beperelte Bocot, mivel állítása szerint a kormányfő nyilvánosan tolvajnak nevezete őt. Boc úgy védekezett, hogy szerinte a Sterlinggel kötött előnytelen szerződés jelentős bevételveszteséget okozott a román államnak, ezért Tăriceanu tette leegyszerűsítve akár lopásnak is minősülhet. A 1992-ben aláírt konceszsziós szerződéshez 2008-ban csatolt záradék szerint a román állam már csak évi járadékra jogosult, ami a majdani bruttó olajtermelésnek a 3,5–13,5 százalékát, a bruttó gáztermelésnek pedig a 3,5–13 százalékát teszi ki. Az alapszerződés szerint viszont a román államot a termelés 45 százaléka illette volna meg.
A bukaresti bíróság október közepén zárta le a két politikus közötti vitát, amikor úgy döntött: a Tăriceanu által felhozott vádak alaptalanok.
Eközben a kitermelési jogok átjátszásával vádolt Rompetrol vezetősége közleményben határolódott el az eseményektől. Dinu Patriciu, a Rompetrol Group vezérigazgatója politikai manipulációval és valótlan teóriák gyártásával vádolta a kormányt. Patriciu kijelentette: a híresztelések pusztán a KazMunaiGaz (a Rompetrol többségi tulajdonosa) és személye ellen indított politikai támadások, melyeket a vállalat hitelének aláásására terveltek ki. A heves cáfolatok ellenére kiderült, hogy a Rompetrol leányvállalatának, a Rompetrol Well Services igazgatótanácsának tagját, Nicolae Viduţot jelentős érdekeltségek fűzték a Midia Resources Kft.-hez. A napvilágra került hírrel egy időben a román üzletember beadta felmondását, elmondása szerint pusztán azért, hogy a Rompetrol jó hírén ne essen csorba.
A kanadai cég eközben megelégelve a több éve tartó állóháborút, idén júniusban úgy döntött: a két ország által korábban aláírt, a gazdasági kapcsolatokat erősítő keretszerződésben foglaltak szerint hivatalosan is vitarendezési eljárást kér ez ügyben.
A Sterlinget emellett azzal is vádolták, hogy egyedül képtelen lenne kitermelni a jelentős mennyiségű földgázt és kőolajat, nincsenek ugyanis megfelelő szakemberei és technikája sem. A Sterling akkor úgy védekezett, hogy a kitermelésbe olyan partnereket tervez bevonni, akiknek megfelelő tapasztalatuk és erőforrásaik vannak a szénhidrogének mélytengeri kiaknázásában. Az ANRM múlt pénteki döntésében a Sterling által a partnerei javára átruházott részesedésekre is rábólintott. Eszerint a fekete-tengeri Midia és Pelican övezetek kitermelési joga 60 százalékban a Sterlingé, 20 százalékos részesedése van továbbá a Petro Ventures Europe vállalatnak, és 15 százaléka van a Gas Plus International cégnek is, fogalmazott Beacom.
A Calgaryban bejegyzett Sterling Resources Ltd. olaj- és gázipari vállalatnak Románia mellett érdekeltségei vannak az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Hollandiában, a céget a torontói értéktőzsdén SLG szimbólum alatt jegyzik.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.