Az országban tíz éve megalakult vállalkozásfejlesztő inkubátorházak közül csak a sepsiszentgyörgyi maradt aktív, mert folyamatosan keresték az új lehetőségeket, hogy tartalommal töltsék meg az intézményt – összegzett Vajda Lajos ügyvezető igazgató az innovatív intézmény fennállásának tizedik évfordulója alkalmából megtartott ünnepségen, amelyen az épületben tevékenykedő mintegy félszáz vállalkozás, gazdasági szervezet, klaszter és intézmény vezetője emléklapot kapott, s mindannyian néhány szóban értékelték az elmúlt tíz évet.
2016. szeptember 28., 19:382016. szeptember 28., 19:38
2016. szeptember 28., 21:092016. szeptember 28., 21:09
Vajda Lajos emlékeztetett, tíz évvel ezelőtt egy PHARE gazdaságfejlesztő program keretében az ország öt városában alakult vállalkozói inkubátorház. Szentgyörgy akkor az országos program keretében nyert támogatást az egykori kórházi kazánház korszerűsítésére, a 800 ezer eurós beruházás a sepsiszentgyörgyi és a Kovászna megyei önkormányzat hozzájárulásával valósult meg.
Az elmúlt években, két inkubálási ciklus során 44 kezdő vállakozás telepedett meg az ingatlanban, ezek lakbér- és más logisztikai támogatást kaptak. Most már megszűntek az inkubátorprogramok, de az ASIMCOV vállalkozói szövetségen belül először megalakult a KO-FA faipari szövetség, majd több ágazati szövetség is létrejött, s ezekre támaszkodva 2008-tól több, modern vállalkozói rendszert, vagyis klasztert hoztak létre, ezeket is betelepítették az inkubátorházba. Nemrég megnyitották az Innohub központot, a közösségi teret, ahol több vállalkozó dolgozik együtt rendszerben. Vajda Lajos hangsúlyozta, az inkubátorház csak egy épület, ezért közösséget kellett kovácsolni, amelynek szerepe van a megye gazdasági életében.
Ugyancsak ezen a héten, pénteken ünneplik meg a Háromszéki Vállalkozói Napok keretében az ASIMCOV megalakulásának húszéves évfordulóját. Vajda Lajos felidézte, hogy 1996-ban 21 alapító taggal indult a háromszéki kis- és közepes vállalkozók szövetsége, jelenleg pedig több mint 2000 vállakozást képvisel.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!