Archív felvétel
Fotó: Beliczay László
Ötvenmilliárd lejes költségvetésű településfejlesztési programot indít a kormány – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
2021. augusztus 11., 14:452021. augusztus 11., 14:45
2021. augusztus 11., 14:472021. augusztus 11., 14:47
Florin Cîţu a kormányülés után elmondta, az Anghel Salignyról elnevezett, legkevesebb hat évig tartó országos program lebonyolításáról szóló sürgősségi rendelet tervezetét első olvasatban tárgyalta a kabinet.
Florin Cîţu szerint a programra azért van szükség, mert „elfogadhatatlan”, hogy még léteznek aszfaltozatlan utakkal rendelkező, ivóvízellátás nélküli, csatornázatlan települések az országban. „Ezek olyan alapvető dolgok, amelyeket eddig már biztosítanunk kellett volna Romániában” – jelentette ki az Agerpres szerint a miniszterelnök.
Cseke Attila eközben jelezte, az 50 milliárd lejt az általa vezetett fejlesztési minisztérium különíti el a helyi úthálózat, víz-, szennyvíz- és gázhálózat kiépítésére és korszerűsítésére. Az RMDSZ honlapján olvasható tájékoztatás szerint a szaktárca szerdán bocsátotta közvitára az erről szóló jogszabály-tervezetet, amelyről a kormánykoalíció keddi ülésén született egyezség. Cseke Attila Facebook-oldalán úgy fogalmazott,
„Ezekre a beruházásokra nincs uniós alap, vagy kevés a rendelkezésre álló európai forrás, ezért 50 milliárd lejt különít el a fejlesztési minisztérium az ilyen célú korszerűsítésekre. Az RMDSZ a helyi közösségek fejlesztésén dolgozik fél éve immár kormányzati eszközökkel is” – közölte a szövetség minisztere.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!