Kihirdette csütörtökön Klaus Johannis államfő a 2017-es évre szóló állami költségvetési és társadalombiztosítási törvényt.
2017. február 16., 17:342017. február 16., 17:34
2017. február 16., 20:102017. február 16., 20:10
„Ma eldöntöttem, és már meg is tettem: kihirdettem az állami, valamint a társadalombiztosítási költségvetést. Az országnak szüksége van büdzsére, és a kormánynak, amely felvállalta ezt a költségvetést, most alkalma lesz bebizonyítani, hogy tartja magát hozzá\" – idézte az Agerpres hírügynökség az államelnököt.
A Cotroceni-palotában tartott sajtótájékoztatóján Johannis újfent hangot adott a büdzsé alkalmazhatóságával kapcsolatos kételyeinek. Az elnök szerint a Sorin Grindeanu vezette kormány „hiperoptimizmusról\" tett tanúbizonyságot a költségvetés kidolgozásakor, és túlértékelte az államkasszába idén befolyó bevételek mértékét. Ezek a kormány szerint 14 százalékkal lépik túl a tavalyi bevételek mértékét, ám az államfő megállapítása szerint ez „fenomenális növekedés\".
„Egyszerű üzenetet intézek a kormánynak. A mostani költségvetési ciklusban három dolgot várok el tőle: felelősséget, felelősséget és felelősséget\" – szögezte le Klaus Johannis. Az elnök a Sorin Grindeanu kormányfővel és Viorel Ştefan pénzügyminiszterrel kedden folytatott megbeszélésen is hangot adott a költségvetéssel kapcsolatos aggályainak, „problémásnak és rizikósnak\" nevezve a büdzsét. Johannis szerint olyan bevételek szerepelnek a költségvetésben, amelyek szerinte túl vannak értékelve, másfelől nagyon nagy költségek is szerepelnek benne.
„Fennáll a veszélye, hogy átlépjük a 3 százalékos deficitet. Nem tehetünk úgy, mintha nem látnánk, hogy itt óriási összegről van szó a kormány által tervezett hitelekről szóló fejezetnél. 54 milliárd lejnyi tervezett hitelfelvételről van szó, ami súlyos terhet jelent majd a következő év költségvetésekre\" – nyilatkozta kedden Klaus Johannis.
A szakértők által is túl optimistának nevezett büdzsétervezetet több mint 5 százalékos gazdasági növekedésre alapozva fogadta el kedd este a kormány. A parlament elé beterjesztett, és a bizottsági viták után jövő héten a plénum elé kerülő tervezetben 815 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP), 1,4 százalékos inflációval és 4,46 lejes euróárfolyammal számolnak. A központi költségvetést az előző évinél több mint 15 százalékkal magasabb bevételekre számítva dolgozta ki a Sorin Grindeanu vezette szociálliberális kabinet, amely a kiadási oldalon 15,5 százalékos növekedést irányzott elő.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!