Kihirdette csütörtökön Klaus Johannis államfő a 2017-es évre szóló állami költségvetési és társadalombiztosítási törvényt.
2017. február 16., 17:342017. február 16., 17:34
2017. február 16., 20:102017. február 16., 20:10
„Ma eldöntöttem, és már meg is tettem: kihirdettem az állami, valamint a társadalombiztosítási költségvetést. Az országnak szüksége van büdzsére, és a kormánynak, amely felvállalta ezt a költségvetést, most alkalma lesz bebizonyítani, hogy tartja magát hozzá\" – idézte az Agerpres hírügynökség az államelnököt.
A Cotroceni-palotában tartott sajtótájékoztatóján Johannis újfent hangot adott a büdzsé alkalmazhatóságával kapcsolatos kételyeinek. Az elnök szerint a Sorin Grindeanu vezette kormány „hiperoptimizmusról\" tett tanúbizonyságot a költségvetés kidolgozásakor, és túlértékelte az államkasszába idén befolyó bevételek mértékét. Ezek a kormány szerint 14 százalékkal lépik túl a tavalyi bevételek mértékét, ám az államfő megállapítása szerint ez „fenomenális növekedés\".
„Egyszerű üzenetet intézek a kormánynak. A mostani költségvetési ciklusban három dolgot várok el tőle: felelősséget, felelősséget és felelősséget\" – szögezte le Klaus Johannis. Az elnök a Sorin Grindeanu kormányfővel és Viorel Ştefan pénzügyminiszterrel kedden folytatott megbeszélésen is hangot adott a költségvetéssel kapcsolatos aggályainak, „problémásnak és rizikósnak\" nevezve a büdzsét. Johannis szerint olyan bevételek szerepelnek a költségvetésben, amelyek szerinte túl vannak értékelve, másfelől nagyon nagy költségek is szerepelnek benne.
„Fennáll a veszélye, hogy átlépjük a 3 százalékos deficitet. Nem tehetünk úgy, mintha nem látnánk, hogy itt óriási összegről van szó a kormány által tervezett hitelekről szóló fejezetnél. 54 milliárd lejnyi tervezett hitelfelvételről van szó, ami súlyos terhet jelent majd a következő év költségvetésekre\" – nyilatkozta kedden Klaus Johannis.
A szakértők által is túl optimistának nevezett büdzsétervezetet több mint 5 százalékos gazdasági növekedésre alapozva fogadta el kedd este a kormány. A parlament elé beterjesztett, és a bizottsági viták után jövő héten a plénum elé kerülő tervezetben 815 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP), 1,4 százalékos inflációval és 4,46 lejes euróárfolyammal számolnak. A központi költségvetést az előző évinél több mint 15 százalékkal magasabb bevételekre számítva dolgozta ki a Sorin Grindeanu vezette szociálliberális kabinet, amely a kiadási oldalon 15,5 százalékos növekedést irányzott elő.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
szóljon hozzá!