Kihirdette csütörtökön Klaus Johannis államfő a 2017-es évre szóló állami költségvetési és társadalombiztosítási törvényt.
2017. február 16., 17:342017. február 16., 17:34
2017. február 16., 20:102017. február 16., 20:10
„Ma eldöntöttem, és már meg is tettem: kihirdettem az állami, valamint a társadalombiztosítási költségvetést. Az országnak szüksége van büdzsére, és a kormánynak, amely felvállalta ezt a költségvetést, most alkalma lesz bebizonyítani, hogy tartja magát hozzá\" – idézte az Agerpres hírügynökség az államelnököt.
A Cotroceni-palotában tartott sajtótájékoztatóján Johannis újfent hangot adott a büdzsé alkalmazhatóságával kapcsolatos kételyeinek. Az elnök szerint a Sorin Grindeanu vezette kormány „hiperoptimizmusról\" tett tanúbizonyságot a költségvetés kidolgozásakor, és túlértékelte az államkasszába idén befolyó bevételek mértékét. Ezek a kormány szerint 14 százalékkal lépik túl a tavalyi bevételek mértékét, ám az államfő megállapítása szerint ez „fenomenális növekedés\".
„Egyszerű üzenetet intézek a kormánynak. A mostani költségvetési ciklusban három dolgot várok el tőle: felelősséget, felelősséget és felelősséget\" – szögezte le Klaus Johannis. Az elnök a Sorin Grindeanu kormányfővel és Viorel Ştefan pénzügyminiszterrel kedden folytatott megbeszélésen is hangot adott a költségvetéssel kapcsolatos aggályainak, „problémásnak és rizikósnak\" nevezve a büdzsét. Johannis szerint olyan bevételek szerepelnek a költségvetésben, amelyek szerinte túl vannak értékelve, másfelől nagyon nagy költségek is szerepelnek benne.
„Fennáll a veszélye, hogy átlépjük a 3 százalékos deficitet. Nem tehetünk úgy, mintha nem látnánk, hogy itt óriási összegről van szó a kormány által tervezett hitelekről szóló fejezetnél. 54 milliárd lejnyi tervezett hitelfelvételről van szó, ami súlyos terhet jelent majd a következő év költségvetésekre\" – nyilatkozta kedden Klaus Johannis.
A szakértők által is túl optimistának nevezett büdzsétervezetet több mint 5 százalékos gazdasági növekedésre alapozva fogadta el kedd este a kormány. A parlament elé beterjesztett, és a bizottsági viták után jövő héten a plénum elé kerülő tervezetben 815 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP), 1,4 százalékos inflációval és 4,46 lejes euróárfolyammal számolnak. A központi költségvetést az előző évinél több mint 15 százalékkal magasabb bevételekre számítva dolgozta ki a Sorin Grindeanu vezette szociálliberális kabinet, amely a kiadási oldalon 15,5 százalékos növekedést irányzott elő.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!