Fotó: Pixabay
Jelentősen növekedett idén a romániai só exportja a közép- és kelet-európai piacon, nevezetesen Magyarországon, Szlovákiában, a Moldovai Köztársaságban, Bulgáriában és Lengyelországban – közölte kedden a Salrom Országos Sóipari Társaság. A vállalat 2022-ben a belföldi piacra szánt termelését is több mint 100 000 tonnával növelte a korábbi években szállított mennyiségekhez képest.
2022. szeptember 20., 21:002022. szeptember 20., 21:00
2022. szeptember 20., 21:502022. szeptember 20., 21:50
A Salrom tájékoztatása szerint a társaság idén a donbászi sóexport megüresedett helyét is átvette a közép- és kelet-európai piacon.
Jelentősen nőtt 2022-ben a Szlovákiába irányuló sóexport is: több mint 82 000 tonnát vásárolnak Romániából, azaz négyszer többet, mint 2021-ben. A romániai só külföldi értékesítésének növekedése a Moldovai Köztársaságban, Bulgáriában és Lengyelországban is érzékelhető – derül ki az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott tájékoztatásból.
A Salrom több mint 100 000 tonnával növelte a hazai piacra szánt termelést a korábbi években szállított mennyiségekhez képest, ami a bevételek megduplázódásához vezetett. „Két, sőt három műszakban dolgozunk, hogy eleget tudjunk tenni az aláírt szerződéseknek” – nyilatkozta Dan Dobrea, a társaság igazgatója.
Nyilvántartásuk szerint 2022 júliusának végéig több mint 700 000 látogató fordult meg a társaság öt turizmusra kialakított bányájában; az idegenforgalmi tevékenység 26 millió lejt hozott a Salrom kasszájára az év első felében.
A Salrom Országos Sóipari Társaság Románia egyetlen sókitermelő vállalata, körülbelül 1500 alkalmazottat foglalkoztat. A társaság részvényeit 51 százalékban a román állam birtokolja a gazdasági minisztériumon keresztül, a többi részvény a Tulajdonalap (Fondul Proprietatea) birtokában van.
„Objektív okokból” 170 ezer személynek nem küldte még el az újraszámolt nyugdíjáról szóló határozatot az Országos Nyugdíjpénztár – közölte keddi sajtótájékoztatóján Daniel Baciu.
Már közel van az a pont az azerbajdzsáni és georgiai zöld villamosenergia jövőbeli magyarországi és romániai importját lehetővé tévő projektben, ahonnan már nem lehet visszafordulni – közölte Szijjártó Péter kedden Bukarestben.
Elfogadta kedden a képviselőház a nyugdíjak adómentességi küszöbét 2000 lejről 3000 lejre emelő törvénytervezetet.
A román kormány előzetes elemzései szerint mintegy 17 milliárd euróba kerülhet egy új építésű gyorsvasúthálózat megvalósítása Bukaresttől Erdélyen át Budapest felé, a magyar határig.
Emelkedtek a régi és új eladó lakások átlagárai is augusztusban Romániában: 17 százalékkal kerülnek többe, mint a tavalyi év azonos hónapjában. Kolozsvár továbbra is az „élen vágtat”.
Az ukrajnai gabonaexport volt a fő téma Nagy István magyar agrárminiszter és Tarasz Viszockij, az ukrán kormány ügyintézőjének kijevi találkozóján. Megállapították, hogy a tengeri útvonalak használatával csökkent az ukrán termékek exportja Európa felé.
Marcel Ciolacu hétfőn kijelentette: a koalíció „sürgős teendőnek” tekinti a nyugdíjak adómentességi küszöbének 3000 lejre emelését, hogy az intézkedés október elsejétől hatályba léphessen.
A munkaügyi minisztérium vasárnap a Facebook-oldalán bejelentette, hogy lezárult a nyugdíjak újraszámolása, és szeptembertől a nyugdíjasok 82 százalékának emelkedik a járandósága.
A múlt évben a romániai háztartások 16,1 százalékával fordult elő, hogy nem volt pénzük a havi fix kiadások némelyikére – derül ki a romániai lakosság életkörülményeinek 2023-as helyzetéről szóló elemzésből.
2023-ban az uniós vállalkozások 59 százaléka érte el legalább az alapvető digitális intenzitás szintjét az Eurostat friss kimutatása szerint.
szóljon hozzá!