Jelentős mértékben, 20–30 százalékkal drágultak tavaly Romániában a kötelező gépjármű-biztosítási (RCA) kötvények a biztosítási és kockázat-előrejelzési szektorban tevékenykedő Marsh cég felmérése szerint.
2016. február 22., 15:182016. február 22., 15:18
2016. február 22., 15:222016. február 22., 15:22
A piackutató összesen tíz országban vizsgálta az RCA-kötvények árát, és arra jutott, hogy Európában Romániában emelkedtek legnagyobb mértékben az árak 2015 folyamán.
A drágulás mértéke Magyarországon és Szerbiában 10 százalékos volt, 10 és 20 százalék közötti arányban drágultak a kötvények Lengyelországban, Törökországban és Írországban, míg Bulgáriában stagnáltak az árak, vagyis a biztosítótársaságok mínusz 5 és plusz 5 százalékos módosításokat eszközöltek. Szlovéniában ezzel szemben átlagosan 10 százalékkal lett olcsóbb a kötelező autóbiztosítás.
A Marsh szakértői szerint az áremelés egyrészt annak tudható be, hogy egyes országokban módosították a biztosítási piacra vonatkozó jogszabályokat, a megelőző években ugyanakkor meglehetősen veszteséges volt az ágazat, a biztosítók pedig szükségesnek tartották növelni bevételeiket.
Cristian Fugaciu, a felmérést végző cég vezérigazgatója rámutatott: az árkiigazítás elkerülhetetlenül arra fogja ösztönözni az ügyfeleket, hogy felülvizsgálják egyrészt az általuk a korábban a díjszabások alapján választott biztosítótársaság nyújtotta szolgáltatásokat, emellett pedig a vállalkozások fizetőképességét sem hagyhatják figyelmen kívül. „A mostani körülmények között a klienseknek minden bizonnyal komolyabb tanácsadásra van szükségük. A legfontosabb cél ebben az évben, hogy a drágítások a szolgáltatások minőségének javulásához vezessenek” – magyarázta az igazgató.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!