2012. február 23., 08:442012. február 23., 08:44
A lelőhelyre az ExxonMobil Domino–1 nevű fúrótornya bukkant rá, jelentős, mintegy 3000 méteres mélységben. A Domino–1 a mintegy 9900 négyzetkilométeres kiterjedésű Neptun tömb fölött végez kutatásokat, a parttól mintegy 170 kilométernyire, ahol a víz mélysége megközelítőleg 930 méter. A Domino–1 az első mélytengeri fúrótorony a Fekete-tenger román felségvizein. A közlemény szerint amennyiben a soron következő vizsgálatok megerősítik, hogy a fölfedezett gázmező kitermelhető, több milliárd dolláros beruházásra lehet számítani, a kitermelési munkálatok ugyanakkor legkorábban az évtized vége felé kezdődhetnek el. A két cég folytatja a kutatásokat, és a szeizmológiai vizsgálatok eredményei alapján döntenek majd a következő lépésekről.
A romániai földgázpiac forgalma tavaly 3 százalékkal nőtt, ez 14,2 milliárd köbméternyi földgázt jelent – derül ki az OMV Petrom adataiból. A Petrom tavaly 5,23 milliárd köbméter földgázt termelt ki, ami 3 százalékkal több a 2010-es adatoknál. A másik nagy romániai kitermelő a Romgaz, amely a Petromhoz hasonló mennyiségű földgázt termel ki évente. A belső fogyasztást a két román cég által biztosított energiahordozóból, valamint az orosz Gazprom-csoporthoz tartozó cégektől vásárolt importföldgázból biztosítják.
A Petrom osztrák tulajdonosa, az OMV kitermelési mutatói stagnáltak: 8,3 milliárd köbméternyi gázt tudott kitermelni. Alexandru Pătruţi, az Országos Ásványianyag-ügynökség elnöke októberben azt mondta, hogy Románia földgáztartalékai a becslések szerint a következő 15 évre elegendőek, azonban ez a szám nőhet, ha a kutatási engedéllyel rendelkező cégek újabb lelőhelyekre bukkannak a Fekete-tengerben végzett mélytengeri fúrások során. A biztos tartalék 109 milliárd köbméter, a potenciális pedig 660 milliárd.
A Fekete-tengeren jelenleg az OMV Petrom és az amerikai ExxonMobil mellett az orosz Lukoil, a brit Sterling Resources, valamint a magyar Mol folytat kutatásokat. Románia egyébként a 70-es évek végén és a 80-as évek elején több mint 30 milliárd köbméter földgázt termelt ki évente – a legjobb években a kitermelés mennyisége elérte a 35 milliárd köbmétert –, azonban a kitermelés mértéke 1989 után csökkenni kezdett.
Rekordnyereséget jegyzett a Petrom a 2011-es évben: a kőolajcég profitja az egy évvel korábbihoz képest 72 százalékos növekedéssel eléri a 3,759 milliárd lejt, ami 887 millió eurónak felel meg. Ezzel a cég minden idők legnagyobb, román vállalat által elért nyereségét realizálta. A cég forgalma is rekordot döntött: 22,61 milliárd lej értékben (5,3 milliárd euró) értékesítette termékeit. A 2011-es év utolsó negyedében a Petrom 838 millió lejes nyereségre tett szert, ami 8 százalékos növekedést jelent a 2010-es év ugyanezen időszakához képest. A cég 2010-es profitja 2,19 milliárd lej volt. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.