2012. március 02., 09:342012. március 02., 09:34
A legnagyobb európai hitelminősítő befektetőknek összeállított részletes közép-kelet-európai áttekintésében közölte, hogy saját becslései szerint a vizsgált hét országnak – Magyarországnak, Csehországnak, Lengyelországnak, Horvátországnak, Romániának, Szlovákiának és Szlovéniának – az idén összesen 94,1 milliárd euró bruttó szuverén hitelfelvételre lesz szüksége a központi deficitek és a lejáró adósságok finanszírozásához. A Fitch kimutatása szerint ez a finanszírozási igény az országcsoport összesített bruttó hazai termékének (GDP) hozzávetőleg a 10 százaléka, és ezen az átlagon belül nincsenek jelentősebb eltérések: egy-egy országra lebontva az idei bruttó finanszírozási igények az egyes térségi államok GDP-értékének 8-12 százaléka körül mozognak.
A Fitch Ratings elemzése szerint ez a ráta a hét közép-kelet-európai ország finanszírozási igényeit az euróövezet „egészséges magváéval” teszi összehasonlíthatóvá. A Fitch szerint az adósságválsággal küszködő európeriféria országai – Görögország, Portugália, Írország, Olaszország és Spanyolország – az idén GDP-értékük 15-35 százaléka közötti hitelfinanszírozásra szorulnak, ráadásul az első három ország esetében ezt külső pénzügyi segélycsomagok fedezik. A hitelminősítő előrejelzése szerint a vizsgált hét közép-kelet-európai gazdaság államháztartási egyenlege összességében az idén javulni fog. A Fitch azzal számol, hogy az országcsoport átlagos GDP-arányos államháztartási deficitje 2012-ben 3,5 százalékra csökken a tavalyi évre becsült 4,1 százalékról.
A Fitch Ratings szerint Lengyelország, Románia és Szlovákia GDP-arányos államháztartási egyenlege az idén 1,7-2 százalékpont közötti mértékben fog javulni. A hitelminősítő szerint Magyarország egyenlege az idén ismét deficites lesz, de a tavalyi mérlegadatot „torzította a korábbi nyugdíjreformok visszafordítása, amelynek keretében a magánnyugdíj-vagyonokat visszahelyezték állami ellenőrzés alá”. A Fitch elemzése szerint Magyarország tartós piaci finanszírozási képessége jelentős mértékben függ a költségvetési konszolidációs program végrehajtásától, valamint „a gazdaságpolitikai hitelesség helyreállításától”. Magyarország „különösen törékeny helyzetben van”, mivel még nem kezdődtek el a hivatalos tárgyalások az új elővigyázatossági IMF/EU-egyezményről, jóllehet a piacok a jelek szerint ezt a megállapodást már beárazták – áll az elemzésben.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.