Csütörtöki árlista egy kolozsvári töltőállomáson
Fotó: Krónika
Újfent növekedésnek indult az üzemanyagok ára a romániai töltőállomásokon: hiába az év végéig érvényes, literenkénti 50 banis kormányzati ártámogatás, a gázolaj literenkénti ára ismét meghaladta a 8 lejt, és a benzin ára is 7 lejhez közelít.
2022. október 13., 14:232022. október 13., 14:23
2022. október 13., 15:272022. október 13., 15:27
A Peco-online.ro ármonitor adatai szerint míg szeptember 29-én még 7,95 lej volt egy liter gázolaj, október 7-én újfent meghaladta a 8 lejt, a legfrissebb, október 11-ei átlagár pedig már 8,13 lej volt – az árakban benne van az 50 banis kompenzáció.
Miközben a gázolaj árának fluktuációja nagyban múlik azon is, hogy a román piac erőteljesen függ az importoktól, a benzin ára jóval stabilabb szokott lenni, mivel a fogyasztás számottevő részét biztosítani lehet a belföldi termelésből.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején bejelentette: év végéig meghosszabbítják az üzemanyag árának kompenzálását.
Úgy tűnik tehát, hogy miközben korábban stabilizálta a piacot az árkompenzáció, ma már ez nem érvényes. Dumitru Chisăliță energiapiaci szakértő a Hotnews.ro portál megkeresésére úgy nyilatkozott,
„A világgazdaság a fokozott bizonytalanság és a növekvő kihívások időszakába lépett, a változatlanul magas infláció, a főbb központi bankok monetáris szigorítása, a számos régióban jellemzően magas államadósság, valamint a folyamatos ellátási problémák miatt” – áll az OPEC jelentésében.
„A kőolaj ára két hónapra hordónként 450 lej környékén stabilizálódott, és a csend a kőolajpiacon árcsökkenéshez vezetett mind a benzin, mind a kőolaj esetében.
hiszen a benzin kőolajból készül. Várakozásaim szerint ez a drágulási trend a következő időszakban is folytatódni fog” – fogalmazott a szakember, aki szerint ugyanez történik a gázolajjal is. „A kőolaj ára augusztus elején nagyjából 14 százalékkal hordónként 450 lejre zsugorodott, aminek köszönhetően csökkent a gázolaj ára is, de nem olyan mértékben, mint a benziné.
és ezen a téren versenyben van a régió országaival, például Magyarországgal, Bulgáriával stb.” – magyarázta Dumitru Chisăliță. Rámutatott: amíg eleinte jótékony hatással bírt az 50 banis árkompenzáció, és július elején, amikor hatályba lépett a sürgősségi kormányrendelet, meredeken zuhant az üzemanyagok ára, később már a kőolaj világpiaci árának alakulása, majd a Kelet-Európában forgalmazott gázolaj ára alakította az árakat.
Év eleje óta 20 százalékkal drágult a benzin, és 37 százalékkal nőtt a gázolaj ára, beleértve az 50 banis literenkénti árkedvezményt is – derül ki a Versenytanács által az Agerpres hírügynökség megkeresésére közölt adatokból.
Csökken a kőolaj iránti kereslet a világpiacon
A világpiac alakulását látva a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC havi rendszeres piaci jelentésének szerdán kiadott októberi számában csökkentette globális olajkeresleti előrejelzését. Az OPEC szerint a globális olajkereslet a vártnál alacsonyabb lesz idén és jövőre is. A világgazdaságra nyomás nehezedik a magas inflációs ráta, az emelkedő kamatlábak és a folyamatos ellátási problémák miatt. A negyedik negyedévre vonatkozóan a szervezet az előző prognózisához képest közel 800 ezer hordóval csökkentette, napi 101,6 millió hordóra keresleti előrejelzését. Jövőre az OPEC napi 102,2 millió hordó átlagos keresletet vár, ami mintegy 700 ezerrel kevesebb, mint az előző előrejelzésében. Az OPEC amúgy április óta már a negyedik alkalommal csökkentette keresleti előrejelzését. A szervezet továbbra is arra számít, hogy a kereslet 2023-ban meghaladja a 2019-es, járvány előtti szintet.
Az OPEC 3,1 százalékról 2,7 százalékra csökkentette a 2022-es világgazdasági növekedési előrejelzését, a jövő évi adatot 2,5 százalékra mérsékelte, és további, gyengülésre utaló jeleket is kilátásba helyezett.
Négy, illetve öt banival csökkentette üzemanyagárait szerdán a MOL Románia és a Petrom – irányították rá a figyelmet a román nyelvű gazdasági szakportálok.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2 hozzászólás