2009. augusztus 19., 10:122009. augusztus 19., 10:12
A városvezetés által kidolgozott projektben az szerepel, hogy a mintegy 121 hektárnyi területet teljes egészében a Eurobusiness Parc Oradea Kft. menedzselné. Biró Rozália alpolgármester szerint azonban sokkal jobban ki lehetne használni a területet három, nagyjából egyenlő részre osztva, körülbelül negyvenhektáros részekre, ezeket különböző jogi személyek kezébe adva. Biró elképzelései szerint az egyik harmadot egyéni partnerségi szerződések alapján bízhatnák rá azokra a nagyváradi cégekre, amelyeknek az EU-s környezetvédelmi normáknak megfelelően hamarosan mindenképp ki kell költözniük a város területéről.
Az alpolgármester elmondta, az Aura cérnagyárral már folytattak is tárgyalásokat, s azok hajlandónak mutatkoztak elcserélni jelenlegi, Ghillányi (Cantemir) úti telkét az ipari park egy megfelelő méretű parcellájára, ami a cégnek és a városnak is kedvező lenne. Hasonló módon lehetne minden érdeklődő váradi vállalattal személyre szabott szerződést kötni. A másik harmadot Biró legszívesebben egy olyan, talán külföldi cég kezelésébe adná, amelynek már nagy tapasztalata van ipari parkok működtetése terén, mert bízik benne, hogy az hatékonyan tudná odavonzani a termelőket és szolgáltatókat. Így egyharmad maradna a város tulajdonában lévő Eurobusiness cégnek, hogy próbáljon meg külföldi befektetőket csábítani oda. Biró szerint amennyiben az egész parkot az önkormányzat kezelné, „negyvenhét év alatt sem sikerülne benépesítenie azt”.
A polgármester korábbi terve, mely szerint ingyen juthatnának parcellához azok a cégek, amelyek a park infrastruktúrájának kialakításában segédkeznek, nem merült feledésbe. Ehhez azonban különösen rátermett, komoly és jó tárgyalóképességgel rendelkező önkormányzati csapatra lesz szükség – szögezte le az alpolgármester. Bár a készülő létesítmény parcelláinak koncesszióba vételére a városvezetőség már a hét elején kiírta a versenytárgyalást, Biró szerint a felosztás egyelőre igen rugalmas, bármely cég kérhet kisebb vagy nagyobb parcellát az igényeinek megfelelően.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.