Fotó: Presidency.ro
Ha már túlbecsülte az államkassza idei bevételeit, a pénzügyminisztériumnak nem maradt más hátra, mint okos módszerekkel megvalósítható keretek közé szorítani a költségvetést – jelentette ki csütörtökön Klaus Iohannis államfő, hangsúlyozva, ellenzi a közalkalmazotti bérek csökkentését.
2023. április 13., 15:512023. április 13., 15:51
Az államfőt arról kérdezték Konstancán az újságírók: nevezhető-e „ugrabugrálásnak” az, hogy miközben a kormány a költségvetési kiadások csökkentését szorgalmazza, a parlament sorra hozza a közalkalmazottaknak kedvező döntéseket, például elfogadta a polgármesterek béremeléséről szóló törvényt. Iohannis kijelentette: akkor lehet majd „ugrabugrálásról” beszélni, ha folytatódnak a közalkalmazotti bérek levágásáról szóló viták, de gondoskodni fog ennek a megelőzéséről. Kifejtette: kihirdette a polgármesterek fizetésemeléséről szóló törvényt, mert ezzel a jogszabállyal a parlament korrigálta a közalkalmazottak bérezését.
„Az állami kiadások csökkentése egy teljesen más jellegű korrekció, amelyet eleve annak az intézménynek kell elvégeznie, amelyik elrontotta a költségvetést, vagyis a pénzügyminisztériumnak” – idézte az államfő nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Az államfő úgy gondolja, a költségvetési kiadások csökkentését nem lehet „egy tollvonással, miniszteri irodából” elvégezni, és semmiképpen nem szabad a polgárok zsebébe nyúlni. Leszögezte: amíg van beleszólása, nem lesznek fizetéscsökkentések a közszférában.
Még folyamatban van az egyes minisztériumok költséglefaragási terveinek kidolgozása, a kormány csak ezeknek az összesítése után dönt a takarékossági intézkedésekről – jelentette ki szerdán Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
„Nincs semmiféle lyuk a költségvetésben” – szögezte le Iohannis. Hozzátette: javítani kell az adóbehajtáson, és kiigazításokra van szükség a kiadások terén, „ami azt jelenti, hogy bizonyos területeken bölcsebben kell gazdálkodni a pénzzel”.
– fogalmazott Klaus Iohannis.
Ami a saját háza táját illeti, az államfőújságírói kérdésre kijelentette: az elnöki hivatal nem lépi túl a költségvetési keretét.
„Az elnöki hivatal nem lépi túl költségvetési törvényben megszabott előirányzatokat. Teljes mértékben ellenzem az átgondolatlan lefaragásokat. Régóta dolgozom a közigazgatásban, a politikában, láttam már mindenféle, csapongóan végzett lefaragásokat, bércsökkentéseket, folyó kiadások levágását, mindegyik rossz elgondolás alapján történt” – mondta Iohannis.
Álhírnek nevezte a szenátus ügyvivő elnöke, Alina Gorghiu azt az információt, amely szerint a kormány a közalkalmazottak létszámának csökkentését vagy bérük lefaragását tervezi.
Klaus Iohannis kijelentéseire szinte azonnal reagált Cătălin Drulă, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
Klaus Iohannis államfő nyilvánosan kijelentette, hogy Románia gazdasági helyzete nagyon jó, miközben az elmúlt 20 év legdrágább húsvétjára készül az ország. Talán ha leszállna a luxusrepülőgépről, és kimenne a piacra vásárolni, megértené, min mennek keresztül a románok” – fogalmazott a politikus. Hozzátette: bár az államfő úgy gondolja, nincs szükség a költségek csökkentésére, a valóságban a kormány kiadásai az első három hónapban 23 milliárd lejjel meghaladták a bevételeket, ami a költségvetési hiány robbanásszerű növekedéséhez vezetett.
– szögezte le sajtónyilatkozatában az USR elnöke, aki szerint az államfő „adóügyi felelőtlenségről” tett tanúbizonyságot, és ez a politika a lej értékvesztéséhez fog vezetni. „A 2024-es év döntő fontosságú a tisztességesség, a pénz és a munka értékének visszaszerzése szempontjából. Vissza kell vennünk az országunkat azoktól, akik ellopják a jelenünket és a jövőnket” – kampányolt már jó előre alakulatának az ellenzéki párt vezetője, aki szerint csak úgy lehet gátat szabni az inflációnak, ha véget vetnek az államkassza kifosztásának. „Ugyanakkor reformokra van szükség, be kell fektetni a helyreállítási alapból származó pénzt, és csökkenteni kell a munkára kivetett adót” – húzta alá Cătălin Drulă.
A kormánykoalíció úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd lejes „karcsúsítást” hajt végre a konszolidált általános költségvetésen – közölte kedden Adrian Câciu pénzügyminiszter. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy ez nem költségvetés-kiigazítás lesz.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!