Fotó: Presidency.ro
Ha már túlbecsülte az államkassza idei bevételeit, a pénzügyminisztériumnak nem maradt más hátra, mint okos módszerekkel megvalósítható keretek közé szorítani a költségvetést – jelentette ki csütörtökön Klaus Iohannis államfő, hangsúlyozva, ellenzi a közalkalmazotti bérek csökkentését.
2023. április 13., 15:512023. április 13., 15:51
Az államfőt arról kérdezték Konstancán az újságírók: nevezhető-e „ugrabugrálásnak” az, hogy miközben a kormány a költségvetési kiadások csökkentését szorgalmazza, a parlament sorra hozza a közalkalmazottaknak kedvező döntéseket, például elfogadta a polgármesterek béremeléséről szóló törvényt. Iohannis kijelentette: akkor lehet majd „ugrabugrálásról” beszélni, ha folytatódnak a közalkalmazotti bérek levágásáról szóló viták, de gondoskodni fog ennek a megelőzéséről. Kifejtette: kihirdette a polgármesterek fizetésemeléséről szóló törvényt, mert ezzel a jogszabállyal a parlament korrigálta a közalkalmazottak bérezését.
„Az állami kiadások csökkentése egy teljesen más jellegű korrekció, amelyet eleve annak az intézménynek kell elvégeznie, amelyik elrontotta a költségvetést, vagyis a pénzügyminisztériumnak” – idézte az államfő nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Az államfő úgy gondolja, a költségvetési kiadások csökkentését nem lehet „egy tollvonással, miniszteri irodából” elvégezni, és semmiképpen nem szabad a polgárok zsebébe nyúlni. Leszögezte: amíg van beleszólása, nem lesznek fizetéscsökkentések a közszférában.
Még folyamatban van az egyes minisztériumok költséglefaragási terveinek kidolgozása, a kormány csak ezeknek az összesítése után dönt a takarékossági intézkedésekről – jelentette ki szerdán Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
„Nincs semmiféle lyuk a költségvetésben” – szögezte le Iohannis. Hozzátette: javítani kell az adóbehajtáson, és kiigazításokra van szükség a kiadások terén, „ami azt jelenti, hogy bizonyos területeken bölcsebben kell gazdálkodni a pénzzel”.
– fogalmazott Klaus Iohannis.
Ami a saját háza táját illeti, az államfőújságírói kérdésre kijelentette: az elnöki hivatal nem lépi túl a költségvetési keretét.
„Az elnöki hivatal nem lépi túl költségvetési törvényben megszabott előirányzatokat. Teljes mértékben ellenzem az átgondolatlan lefaragásokat. Régóta dolgozom a közigazgatásban, a politikában, láttam már mindenféle, csapongóan végzett lefaragásokat, bércsökkentéseket, folyó kiadások levágását, mindegyik rossz elgondolás alapján történt” – mondta Iohannis.
Álhírnek nevezte a szenátus ügyvivő elnöke, Alina Gorghiu azt az információt, amely szerint a kormány a közalkalmazottak létszámának csökkentését vagy bérük lefaragását tervezi.
Klaus Iohannis kijelentéseire szinte azonnal reagált Cătălin Drulă, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
Klaus Iohannis államfő nyilvánosan kijelentette, hogy Románia gazdasági helyzete nagyon jó, miközben az elmúlt 20 év legdrágább húsvétjára készül az ország. Talán ha leszállna a luxusrepülőgépről, és kimenne a piacra vásárolni, megértené, min mennek keresztül a románok” – fogalmazott a politikus. Hozzátette: bár az államfő úgy gondolja, nincs szükség a költségek csökkentésére, a valóságban a kormány kiadásai az első három hónapban 23 milliárd lejjel meghaladták a bevételeket, ami a költségvetési hiány robbanásszerű növekedéséhez vezetett.
– szögezte le sajtónyilatkozatában az USR elnöke, aki szerint az államfő „adóügyi felelőtlenségről” tett tanúbizonyságot, és ez a politika a lej értékvesztéséhez fog vezetni. „A 2024-es év döntő fontosságú a tisztességesség, a pénz és a munka értékének visszaszerzése szempontjából. Vissza kell vennünk az országunkat azoktól, akik ellopják a jelenünket és a jövőnket” – kampányolt már jó előre alakulatának az ellenzéki párt vezetője, aki szerint csak úgy lehet gátat szabni az inflációnak, ha véget vetnek az államkassza kifosztásának. „Ugyanakkor reformokra van szükség, be kell fektetni a helyreállítási alapból származó pénzt, és csökkenteni kell a munkára kivetett adót” – húzta alá Cătălin Drulă.
A kormánykoalíció úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd lejes „karcsúsítást” hajt végre a konszolidált általános költségvetésen – közölte kedden Adrian Câciu pénzügyminiszter. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy ez nem költségvetés-kiigazítás lesz.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!