Fotó: Presidency.ro
Ha már túlbecsülte az államkassza idei bevételeit, a pénzügyminisztériumnak nem maradt más hátra, mint okos módszerekkel megvalósítható keretek közé szorítani a költségvetést – jelentette ki csütörtökön Klaus Iohannis államfő, hangsúlyozva, ellenzi a közalkalmazotti bérek csökkentését.
2023. április 13., 15:512023. április 13., 15:51
Az államfőt arról kérdezték Konstancán az újságírók: nevezhető-e „ugrabugrálásnak” az, hogy miközben a kormány a költségvetési kiadások csökkentését szorgalmazza, a parlament sorra hozza a közalkalmazottaknak kedvező döntéseket, például elfogadta a polgármesterek béremeléséről szóló törvényt. Iohannis kijelentette: akkor lehet majd „ugrabugrálásról” beszélni, ha folytatódnak a közalkalmazotti bérek levágásáról szóló viták, de gondoskodni fog ennek a megelőzéséről. Kifejtette: kihirdette a polgármesterek fizetésemeléséről szóló törvényt, mert ezzel a jogszabállyal a parlament korrigálta a közalkalmazottak bérezését.
„Az állami kiadások csökkentése egy teljesen más jellegű korrekció, amelyet eleve annak az intézménynek kell elvégeznie, amelyik elrontotta a költségvetést, vagyis a pénzügyminisztériumnak” – idézte az államfő nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Az államfő úgy gondolja, a költségvetési kiadások csökkentését nem lehet „egy tollvonással, miniszteri irodából” elvégezni, és semmiképpen nem szabad a polgárok zsebébe nyúlni. Leszögezte: amíg van beleszólása, nem lesznek fizetéscsökkentések a közszférában.
Még folyamatban van az egyes minisztériumok költséglefaragási terveinek kidolgozása, a kormány csak ezeknek az összesítése után dönt a takarékossági intézkedésekről – jelentette ki szerdán Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
„Nincs semmiféle lyuk a költségvetésben” – szögezte le Iohannis. Hozzátette: javítani kell az adóbehajtáson, és kiigazításokra van szükség a kiadások terén, „ami azt jelenti, hogy bizonyos területeken bölcsebben kell gazdálkodni a pénzzel”.
– fogalmazott Klaus Iohannis.
Ami a saját háza táját illeti, az államfőújságírói kérdésre kijelentette: az elnöki hivatal nem lépi túl a költségvetési keretét.
„Az elnöki hivatal nem lépi túl költségvetési törvényben megszabott előirányzatokat. Teljes mértékben ellenzem az átgondolatlan lefaragásokat. Régóta dolgozom a közigazgatásban, a politikában, láttam már mindenféle, csapongóan végzett lefaragásokat, bércsökkentéseket, folyó kiadások levágását, mindegyik rossz elgondolás alapján történt” – mondta Iohannis.
Álhírnek nevezte a szenátus ügyvivő elnöke, Alina Gorghiu azt az információt, amely szerint a kormány a közalkalmazottak létszámának csökkentését vagy bérük lefaragását tervezi.
Klaus Iohannis kijelentéseire szinte azonnal reagált Cătălin Drulă, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
Klaus Iohannis államfő nyilvánosan kijelentette, hogy Románia gazdasági helyzete nagyon jó, miközben az elmúlt 20 év legdrágább húsvétjára készül az ország. Talán ha leszállna a luxusrepülőgépről, és kimenne a piacra vásárolni, megértené, min mennek keresztül a románok” – fogalmazott a politikus. Hozzátette: bár az államfő úgy gondolja, nincs szükség a költségek csökkentésére, a valóságban a kormány kiadásai az első három hónapban 23 milliárd lejjel meghaladták a bevételeket, ami a költségvetési hiány robbanásszerű növekedéséhez vezetett.
– szögezte le sajtónyilatkozatában az USR elnöke, aki szerint az államfő „adóügyi felelőtlenségről” tett tanúbizonyságot, és ez a politika a lej értékvesztéséhez fog vezetni. „A 2024-es év döntő fontosságú a tisztességesség, a pénz és a munka értékének visszaszerzése szempontjából. Vissza kell vennünk az országunkat azoktól, akik ellopják a jelenünket és a jövőnket” – kampányolt már jó előre alakulatának az ellenzéki párt vezetője, aki szerint csak úgy lehet gátat szabni az inflációnak, ha véget vetnek az államkassza kifosztásának. „Ugyanakkor reformokra van szükség, be kell fektetni a helyreállítási alapból származó pénzt, és csökkenteni kell a munkára kivetett adót” – húzta alá Cătălin Drulă.
A kormánykoalíció úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd lejes „karcsúsítást” hajt végre a konszolidált általános költségvetésen – közölte kedden Adrian Câciu pénzügyminiszter. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy ez nem költségvetés-kiigazítás lesz.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
szóljon hozzá!